SME

Ochranná hrádza v Kolontári nebude ešte dnes hotová

Zemné práce na hrádzi vysokej päť metrov sú už hotové, ale posilnenie jej strán dolomitom potrvá dlhšie.

Letecký pohľad na prasknutú severnú hrádzu.Letecký pohľad na prasknutú severnú hrádzu. (Zdroj: TASR)

Zemné práce na hrádzi vysokej päť metrov sú už hotové, ale posilnenie jej strán dolomitom potrvá dlhšie.

BUDAPEŠŤ. Ochranná hrádza, ktorú začali v nedeľu budovať v maďarskej obci Kolontár, nebude napriek prísľubom dnes hotová. Píše o tom dnešné vydanie denníka Népszabadság.

Obyvatelia evakuovanej obce sa tak môžu vrátiť do svojich domovov najskôr koncom tohto týždňa. Podľa utorňajšieho vyjadrenia hovorcu záchranných operácií Tibora Dobsona zemné práce na hrádzi, ktorá bude dlhá 600 metrov a vysoká štyri až päť metrov, sú už hotové, ale posilnenie jej strán dolomitom potrvá dlhšie, než bolo plánované.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K povoleniu návratu obyvateľstva do Kolontáru nestačí, aby dokončili hrádzu - je potrebné zbúrať osem domov, ktoré sú medzi hrádzou a potokom Torna. Tieto budovy by totiž spôsobili vzdutie červeného kalu pri prípadnom ďalšom úniku.

Zbúranie ďalších 30 domov na druhom brehu potoka sa podľa Dobsona začne až neskôr.

Dnes o 15.00 h zrušia evakuačnú pohotovosť. Informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na vyjadrenie primátora mesta Tamása Toldiho.

Ako primátor povedal, o zrušení pohotovosti oficiálne rozhodne popoludní branný výbor, obyvateľstvo však už o tom informovali. Toldi dodal, že vojsko opustí Devecser, ale vypracovaný evakuačný plán zostáva stále v platnosti.

Obyvatelia obce Kolontár sa podľa plánov budú môcť vrátiť do svojich domovov v piatok, kedy budú ukončené opatrenia na ochranu proti prípadnému ďalšiemu pretrhnutiu hrádze.

SkryťVypnúť reklamu

Počet obetí stúpol na deväť

Na deväť stúpol dnes počet obetí úniku červeného kalu z odkaliska hlinikárne pri maďarskom meste Ajka. Maďarskú tlačovú agentúru MTI o tom informovala Celoštátna centrála ochrany proti katastrofám (OKF).

Krátko pred 09.30 h zomrela staršia žena z Kolontáru, ktorú ošetrovali v nemocnici v Ajke zo zranení pri úniku kalu, píše sa vo vyhlásení OKF.

Šéf hlinikárne o problémoch vedel, no tajil ich

Výkonný riaditeľ hlinikárne MAL vedel dlho vopred o technických nedostatkoch problémového odkaliska, no tento problém tajil. S odvolaním sa na zamestnancov spoločnosti, ktorí si priali zostať v anonymite, o tom informuje stredajšie vydanie denníka Népszabadság.

Zamestnanci dokonca tvrdia, že výkonný riaditeľ Zoltán Bakonyi sa vyhrážal prepustením tým, ktorí by o nebezpečných trhlinách v hrádzi prehovorili na verejnosti. Denník tvrdí, že zamestnancov spoločnosti MAL, ktorí toto tvrdia, je viac ako dvadsať.

SkryťVypnúť reklamu

Bakonyiho zadržala v utorok polícia, je podozrivý zo spôsobenia ekologickej havárie a zo zavinenia smrti deviatich ľudí. Nad hlinikárňou MAL v utorok prevzal kontrolu maďarský štát. Vláde to umožnila novela zákona, ktorá jej povoľuje prevzatie riadenia akejkoľvek súkromnej firmy v prípade stavu ohrozenia. Novelu schválil v pondelok parlament a podpísal ju prezident Pál Schmitt.

Vláda zmrazí spoločnosti účty

Vláda môže teraz zmraziť všetky účty a majetok spoločnosti. MAL bude dočasne riadiť vládny splnomocnenec, šéf Celoštátnej centrály pre ochranu pred katastrofami (OKF) Gyögy Bakondi, ktorý sa bude zodpovedať priamo premiérovi Viktorovi Orbánovi. Jeho hlavnými úlohami bude obnovenie výroby, prevencia ďalších možných havárií ako aj inšpekcia finančnej situácie a následné odškodnenie obetí katastrofy.

SkryťVypnúť reklamu

Maďarská vláda si myslí, že finančnú zodpovednosť za haváriu musí prevziať firma MAL a jej vedenie, ktoré akúkoľvek vinu popiera. Napáchané škody predstavujú odhadom 73 miliónov eur. Jedovatý bahnistý odpad, ktorý minulý pondelok unikol po pretrhnutí hrádze z hlinikárne, zaplavil sedem okolitých obcí, zabil deväť ľudí a ďalším desiatkam privodil zranenia, zamoril 40 štvorcových kilometrov pôdy vrátane vodných tokov vlievajúcich sa do Dunaja, čím spôsobil najhoršiu ekologickú katastrofu v histórii Maďarska.

Stav poškodeného odkaliska pri Ajke sa nezhoršuje

Stav poškodeného odkaliska hlinikárne pri západomaďarskej Ajke sa nezhoršuje. Vyhlásil to dnes pre maďarskú tlačovú agentúru MTI hovorca záchranných operácií Tibor Dobson.

Podľa jeho slov nepretržite monitorujú skládku č. 10, v ktorej je už iba hustejšie bahno. V prípade zrútenia poškodenej severnej hrádze by táto masa unikla iba niekoľko stoviek metrov. Dobson dodal, že z vedľajšej skládky č. 9 sa podarilo odčerpať väčšinu vody.

SkryťVypnúť reklamu

Z odkaliska hlinikárenskej spoločnosti Mal pri západomaďarskej Ajke uniklo 4. októbra milión kubických metrov červeného kalu, ktorý spôsobil smrť ôsmich ľudí. Zranenia utrpelo ďalších približne 150 osôb.

Obrovské škody boli spôsobené najmä v obciach Kolontár a Devecser; zlikvidovaný bol celý ekosystém rieky Marcal.

Vláda pricestovala Do Veszprému, bude rokovať o katastrofe

Maďarský premiér Viktor Orbán a členovia jeho vlády pricestovali dnes do Veszprému, kde na výjazdovej schôdzi prerokujú situáciu okolo ekologickej katastrofy pri Ajke.

Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI ministri najskôr uskutočnia prehliadku postihnutých obcí Kolontár a Devecser. Potom si pozrú aj poškodenú hrádzu odkaliska.

Do Veszprému pricestoval aj vládny splnomocnenec György Bakondi.

SkryťVypnúť reklamu

WHO vysiela do postihnutej oblasti expertov

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vysiela svojich expertov na miesto ekologickej katastrofy pri maďarskej Ajke, aby pomohli maďarským orgánom zistiť vplyv úniku červeného kalu na zdravie ľudí.

Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI vo vyhlásení WHO sa uvádza, že skupina odborníkov bude preverovať, aký môže byť krátkodobý a dlhodobý vplyv uniknutého kalu na ľudský organizmus.

Vplyv na zdravie ľudí bol v začiatkoch tragédie veľmi vážny, sústredil sa však na dané miesto, píše sa v dokumente tejto špecializovanej organizácie spadajúcej pod Organizáciu Spojených národov.

Odkalisko pri Ajke presakovalo už mesiace

Odkalisko hlinikárne pri maďarskej Ajke presakovalo už mesiace pred katastrofálnym pretrhnutím hrádze, tvrdí tlačová agentúra Associated Press (AP).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa AP priesaky vody s kalom na severnej hrádzi odkaliska sú zrejmé už na júnovej fotografii. Agentúra získala fotografiu vyhotovenú Gáborom Bakóom, ktorý snímku poskytol univerzitám a ochranárskym organizáciám a po pretrhnutí hrádze o ňu prejavila záujem aj polícia.

Odborníci Úradu ochrany životného prostredia preverovali stav hrádze odkaliska, ktoré patrí hlinikárenskej spoločnosti Mal, dva týždne pred jej pretrhnutím. Podľa expertov bolo všetko v poriadku, uviedla AP, ktorú dnes citoval maďarský server napi.hu.

Maďarsko

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko je blízko bodu bez možnosti návratu, uviedla predstaviteľka EÚ.


TASR
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér hovorí, že Brusel tlačí štáty k začatiu rokovaní o členstve Ukrajiny v Únii.


TASR 8
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 468
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 214
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 698
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 534
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 170
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 077
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 008
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 4
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 5

Sportnet

Jannik Sinner a Carlos Alcaraz po finále Roland Garros 2025.

Carlos Alacaraz vstal z mŕtvych, napísal po finále Roland Garros francúzsky denník L'Équipe.


Albert Šimek
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Hokejisti HK Nitra.

Je veľmi dobre stavaný, s dobrým korčuľovaním a s typickým kanadským dôrazom, povedal riaditeľ klubu Kováčik.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu