AKTUALIZOVANÉ 6:38

Minúta po minúte: Dráma v bani sa skončila

Posledným z 33 baníkov, ktorých vytiahli zo zavalenej bane, bol 54-ročný predák skupiny Luis Urzúa.

Edison Pena. Ďalší z baníkov, ktorého vytiahli.(Zdroj: TASR / AP)

6:38: Jasajúci dav v priestoroch čilskej bane San José v stredu neskoro večer (miestneho času) privítal na povrchu posledného z 33 baníkov, ktorých 5. augusta uväznil v podzemí zával. Mužom, ktorý čakal na záchranu najdlhšie, je Luis Urzúa, 54-ročný predák zavalenej skupiny baníkov.

Vo chvíli, keď ako posledný opúšťal záchrannú kabínu, v bani zazneli sirény, ktoré symbolicky oznámili ukončenie 10 týždňov trvajúcej drámy. Rovnako ako jeho kolegovia sa Urzúa následne zvítal s členmi svojej rodiny, záchranármi a čilským prezidentom Sebastiánom Pinerom.

23:34 Už 24 baníkov vytiahli záchranári zo zavalenej bane v púšti Atacama. Na povrch už dostali všetkých chorých a najviac zoslabnutých baníkov. V poradí 24. zachráneným sa stal 55-ročný otec dvojičiek José Henríquez. Pred ním vytiahli 26-ročného vášnivého futbalového fanúšika Carlosa Bugueňa.

22:27 Zo zasypanej bane už vytiahli dve tretiny baníkov. Dvadsiatym druhým zachráneným baníkom je Samuel Ávalos.

21:46 Už 20 baníkov vytiahli záchranári zo zavalenej bane v púšti Atacama, v ktorej bolo vyše tri mesiace uväznených 33 mužov.

V poradí dvadsiatym je 40-ročný Darío Segovia Rojo, ktorý začal v banskom priemysle pracovať už vo veku ôsmich rokov. Po vystúpení zo záchrannej kapsuly sa na povrchu zvítal s rodinou. Pred ním vytiahli 45-ročného Pabla Rojasa, ktorý podľa správ začal v bani pracovať pred polrokom, aby zaplatil synovi štúdium medicíny.

20:36 Záchranári pomáhajú zachránenému čilskému baníkovi Victorovi Segovii Rojasovi.

cile_tasrap.jpg

19:30 Už 17 baníkov vytiahli záchranári zo zavalenej bane v púšti Atacama. V poradí sedemnástym je 56-ročný Omar Reygaldas, ktorý má šesť detí, 14 vnúčat a tri pravnúčatá. Ak nenastanú vážnejšie problémy, pri súčasnom tempe by sa záchranná operácia mala skončiť najneskôr do štvrtkového úsvitu.

18:32 Začatie konečnej fázy operácie vyslobodenia čílskych baníkov z podzemia privítal aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. V liste adresovanom prezidentovi juhoamerickej krajiny Sebastiánovi Piňerovi označil akciu za "poskytujúcu nádej a vieru celému svetu".

17:39 V poradí pätnástym je 48-ročný Victorio Antonio Segovia Rojas. Operácia zatiaľ pokračuje v plnom prúde a bez akýchkoľvek problémov. Podľa čilského ministra zdravotníctva Jaimeho Manalicha by sa mohla skončiť v priebehu 36 hodín, čo je kratšie ako sa pôvodne predpokladalo.

16:35 Štrnástym zachráneným baníkom je 33-ročný Victor Zamora Bugueno, fanúšik Boba Marleya. Medzi baníkmi bol známy ako básnik. Záľube sa venoval aj v podzemí.

15:47 Viac než tretina baníkov, ktorí boli 69 dní uväznení v zavalenej bani v čílskej púšti Atacama, je už na povrchu.

Z bane dnes vytiahli už v poradí štrnásteho muža. Ak nenastanú vážnejšie problémy, pri súčasnom tempe by sa záchranná operácia mala skončiť do štvrtkového úsvitu.

Kapsula s názvom Fénix, v ktorej vyťahujú baníkov stovky metrov dlhou šachtou, nerotuje do takej miery ako predpokladali záchranári, čo umožňuje rýchlejší postup.

Čílski oficiálni predstavitelia tvrdia, že pri záchrannej operácii nehrozí žiadne vážnejšie riziko. Najväčšie obavy vyvoláva možný vznik paniky u vyťahovaných baníkov. Muži nedostali žiadne lieky na upokojenie pre prípad, že by došlo k neočakávanej udalosti, pri ktorej by sa vyžadovala ostražitosť.

Podľa ministra zdravotníctva Jaimeho Manaligeta môžu záchranári v prípade potreby posúvať kapsulu maximálnou rýchlosťou tri metre za sekundu.

14:19 Najstarší z 33 baníkov uväznených 69 dní pod zemou, 63-ročný Mario Goméz, bol 9. mužom, ktorého v stredu vytiahli na povrch. Goméz je najskúsenejší zo skupiny baníkov, prvýkrát zostúpil pod zem ako 12-ročný.

Goméz má silikózu, ochorenie pľúc, ktoré často postihuje baníkov. Bral antibiotiká a lieky na zápal priedušiek.

Najmladšieho baníka, 19-ročného Jimmyho Sanchéza, vytiahli ako piateho. Doteraz záchranári vytiahli 12 mužov, ktorí strávili v podzemí v hĺbke takmer 700 metrov 69 dní, čo predstavuje nový svetový rekord.

13:40 Všetci čílski baníci, ktorých doteraz vytiahli z bane San José, sú v dobrom zdravotnom stave. Povedal to čílsky minister zdravotníctva Jaime Manalich.

Záchranárom sa z hĺbky skoro 700 metrov podarilo vytiahnuť už deväť baníkov. Žiaden z nich podľa ministra nepotreboval ošetrenie. Minister tiež konštatoval, že záchranná operácia pokračuje rýchlejšie, než sa očakávalo, keďže kabínka, ktorou vyťahujú baníkov na povrch, nerotuje, ako experti očakávali.

13:30 Množstvo zdravotných problémov môže podľa odborníkov hroziť 33 čílskym baníkom potom, ako sa dostanú na povrch. Podpísať sa na nich môže temné a vlhké prostredie, v ktorých žili viac ako dva mesiace pod zemou, rovnako aj riskantný výstup z hlbín v úzkej kabíne. Napísal to denník USA Today.

„Rovnako ako u hĺbkových potápačov i baníkom môže hroziť choroba z dekompresie, a to aj keď budú vystupovať relatívne pomaly," hovorí Antonios Zikos, riaditeľ jednotky neurologické intenzívnej starostlivosti nemocnice v americkom Pittsburghu.

Chorobu z dekompresie spôsobuje dusík, ktorý je za normálnych podmienok rozpustený v ľudskom tele. Keď je telo vystavené prudko zníženiu tlaku, dusík uložený v tele sa vylučuje do telových tekutín a vytvára "bublinky" v tkanivách alebo krvi.

Príznaky siahajú od svrbenia až k bolestiam kĺbov, v horšom prípade potom k zlyhaniu zmyslových vnemov, paralýze a smrti.

13:08 Pápež Benedikt XVI. vyhlásil, že sa modlí za záchranu baníkov uväznených v zavalenej bani v čilskej púšti Atacama.

Ako povedal v španielčine na svojej pravidelnej stredajšej poludňajšej verejnej audiencii, dúfa, že osud mužov nachádzajúcich sa 69 dní pod zemským povrchom je "v Božej milosti".

12:03 Zachránenú skupinku doplnil 34-ročný Claudio Yánez.

Baníkov čaká na povrchu okrem ich rodín aj čílsky prezident Sebastián Pinera s manželkou. Po privítaní a krátkom stretnutí s príbuznými ich odvezú helikoptérou na kompletnú lekársku prehliadku.

Záchranu baníkov pozorne sleduje celý svet. Na mnohých miestach je na veľkoplošných obrazovkách priamy prenos zo záchrannej akcie. Baníci strávili v podzemí v hĺbke takmer 700 metrov 69 dní, čo predstavuje nový svetový rekord.

Očakáva sa, že vyslobodenie všetkých 33 baníkov potrvá asi 36 hodín. Záchranári ich vyťahujú úzkou šachtou, v ktorej nainštalovali špeciálnu kabínu presne pre jedného človeka.

11:21 Siedmy baník - Jose Ojeda - vystúpil z kapsule na povrch zeme. Vyťahovanie baníkov zatiaľ podľa záchranárov prebieha bez problémov.

10:35 Záchranári vytiahli šiesteho baníka. Je ním Osman Araya.

Florencio_Avalos_s_pribuznou_ctk.jpg

Zachránený Florencio Avalos s príbuznou. FOTO: ČTK

Najmladší bol vyčerpaný

9:10 Piaty baník úspešne vystúpil zo záchrannej kapsule. Ide o najmladšieho - len 19-ročného Jimmyho Sancheza, ktorý však vyzeral na televíznych záberoch o poznanie vyčerpanejší ako jeho štyria kolegovia.

8:09 Štvrtý z 33 baníkov, uviaznutých 69 dní v čilskej bani, sa dnes nadránom dostal na povrch zeme v špeciálne vyrobenej kapsule Fénix.

Bolívijčana Carlosa Mamaniho na povrchu privítala manželka Veronica bozkom a objatím. Mamani je jediným cudzincom v uviaznutej skupine. Čilský prezident Sebastián Piňera s manželkou ho privítali malými bolívijskými vlajočkami.

Mamani gestom priloženia dvoch prstov na čilskú vlajku poďakoval tejto krajine za záchranu. Potom ho do opatery prevzali zdravotníci.

prvy.jpg

Mario Sepulveda Espina po vytiahnutí z bane. V pozadí sa teší aj čílsky prezident Sebastian Pinera. FOTO: TASR/AP

7:18 Tretí z 33 baníkov, uviaznutých v čílskej bani vyše dva mesiace, sa dnes nadránom dostal na povrch zeme v špeciálne vyrobenej kapsule Fénix. Je ním 52-ročný Juan Illanes.

6:10 Záchranári vytiahli druhého baníka. Mario Sepulvéda Espina vyšiel z kapsuly a radostne objal svoju manželku, čílskeho prezidenta Sebastiána Piňeru aj záchranárov. Potom im porozdával kusy skaly zo svojho podzemného domova.

Silné emócie

5:11 Prvým zachráneným z 33 baníkov uviaznutých v čílskej bani sa stal Florencio Ávalos. Cez úzku šachtu ho krátko po piatej hodine nášho času vytiahli v špeciálne vyrobenej záchrannej kapsule Fénix. Ako druhý ho nasledoval 40-ročný Mario Sepúlveda.

Keď Ávalos vyšiel zo záchrannej kapsuly, jeho malý sedemročný syn Bairo sa usedavo rozplakal. Na privítanie ho silno objal čílsky prezident Sebastián Piňera. Dav okolo nich kričal "Čile! Čile!".

Baník sa široko usmieval, keď sa objímal so záchranármi a s Piňerom. Baníkova manželka, dvaja synovia a otec sa zatiaľ prizerali, nakoniec sa mu mohli vrhnúť do náručia aj oni.

zena.jpg

Najprv išiel záchranár a zdravotník

4:28 Prvým záchranárom, ktorý úspešne zostúpil bol banský odborník Manuel Gonzáles z čílskej štátnej spoločnosti na ťažbu medi Codelco.

Zostup do hĺbky 622 metrov mu trval 17 minút. Keď vystúpil z kapsuly, okamžite k nemu pristúpili baníci, privítali ho a vyobjímali.

Záchranár potom začal dávať baníkom inštrukcie, ako sa majú správať počas vyťahovania úzkou šachtou.

Po Gonzálesovi zostúpil do bane aj Roberto Ros, zdravotník-záchranár zo špeciálnych síl čílskeho námorníctva. Spolu pripravia 33 baníkov na ich cestu na povrch zeme.

Prezident oznámil, kto pôjde prvý

0:20 Prezident oficiálne oznámil matke Florencia Ávalosa, že jej syn 31-ročný bude prvým, kto by sa okolo piatej hodiny rannej mohol dostať na povrch. Matka baníka Maria Silva uviedla, že jej syn nebol prekvapený, že ho vybrali. Dodala, že je naňho veľmi hrdá. Ávalos je jedným z predákov zavalenej skupiny a v podzemí uviazol spolu so svojím bratom.

Prezident, ktorý priletel k bani aj s manželkou, si doberal novinárov zhromaždených na vyhliadkovej plošine, kde čakali na začiatok záchrannej akcie. Povedal im, že si je istý, že prvý baník vytiahnutý na povrch bude mať priezvisko Avalos. Pritom je známe, že pod zemou sa uväznení traja muži s týmto priezviskom. Záchranári upozornili, že rozpis sa môže zmeniť, keď to uznajú za vhodné.

Po prvej skupine skúsenejších baníkov budú nasledovať muži so zdravotnými problémami.

Časy sa stále menili

Informácie o začiatku záchranných prác sa stále rôznili. Spomínala sa najprv piata hodina ranná, neskôr sa čas posunul dokonca na 23. hodinu. Nakoniec sa približne dodržal ďalší čas - jedna hodina. Vtedy sa však len začal posledný test kapsule.

Na mieste očakávajú aj bolívijského prezidenta Eva Moralesa, jeden zo zasypaných baníkov je totiž Bolívijčan.

33 baníkov zasypaných v bani v čilskej púšti Atakama čaká na pomoc v hĺbke 670 metrov už od začiatku augusta. Na baníkov čakajú kompletné lekárske tímy, vrátane psychológov.

Pozrite si vyslobodzovanie baníkov live na cnn - kliknite

Obama sa modlí za baníkov

Americký prezident Barack Obama poslal v utorok odkaz, že je v duchu s čílskymi "statočnými baníkmi" a modlí sa za nich.

"Hoci záchrana sa ešte ani zďaleka neskončila a zostáva urobiť veľa namáhavej práce, modlíme sa, aby sa baníci vďaka milosrdnému Bohu vynorili v poriadku na povrchu a mohli sa čoskoro vrátiť k svojim rodinám," uviedol Obama vo vyhlásení.

Pod zemou už vyše dvoch mesiacov

69 DNÍ POD ZEMOU

 • 33 baníkov uviazlo v bani San José na severe Čile 5. augusta.
 • 17 dní trvalo, kým záchranári zistili, že sú nažive.
 • Asi šesťsto metrov pod zemou strávili 69 dní.
 • Von z bane pôjdu prví fyzicky najschopnejší, potom slabí a chorí a nakoniec ostatní.
 • Cesta nahor v záchrannej kabíne pre každého potrvá 15 až 20 minút. Obojsmerná jazda kabíny potrvá asi hodinu.

Zával v bani San José na ťažbu zlata a medi ležiacej asi 850 kilometrov severne od Santiaga nastal 5. augusta 2010 a zablokoval chodbu asi dva kilometre od vstupu do bane.

Sedemnásť dní nemali príbuzní o baníkoch žiadne správy, až 22. augusta záchranári pomocou vŕtačky vytiahli lístok s textom: „33 z nás sa má dobre v úkryte."

Správu od uväznených baníkov celému svetu prečítal prezident Pinera.

Muži sú pod zemou už deväť týždňov. Nachádzajú sa v núdzovom kryte v teplote až do 35 stupňov Celsia. Vďaka komunikačnému vrtu majú spojenie s dianím na povrchu a cez zásobovací vrt o šírke 10 cm dostávajú tuby s jedlom, listy a lieky. Pomocnú ruku podala aj NASA, keďže podmienky pod zemou sú podobné tým, ktorým čelia astronauti vo vesmíre.

Hĺbenie malo trvať dlhšie

Prvé odhady hovorili, že záchranná operácia potrvá minimálne 4 mesiace. Dôvodom mali byť nepresné ťažobné mapy a veľká hĺbka, v ktorej sa baníci nachádzajú. K zavaleným mužom začali vŕtať 3 šachty.

V sobotu bola dokončená šachta s priemerom 61 - 66 cm. Do hĺbky 624 metrov ňou bude spustená kovová kapsula Phoenix, ktorou budú baníci vyťahovaní. Prvých 90 metrov šachty záchranári spevnili kovovými výstužami. Evakuácia by mala trvať maximálne dva dni. Minister banského priemyslu Laurence Golborne však naďalej upozorňuje, že ešte nie je vyhraté.

Pre zväčšenie obrázku kliknite tu.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 2. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 8. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 1. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 2. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 6. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 7. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 8. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 9. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 10. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 25 560
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 18 650
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 17 553
 4. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 12 676
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 9 120
 6. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 986
 7. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 3 367
 8. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 3 210
 9. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 2 985
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu! 2 011

Hlavné správy zo Sme.sk

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Ako riskantná je cesta slovenským autobusom

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.

SVET

Zabíjali pred desiatkami rokov. Dnes sú im na stope

Polícia dúfa, že vďaka DNA odhalí Zodiaca, ktorý vraždil pred polstoročím.

Neprehliadnite tiež

Britská polícia tvrdí, že identifikovala páchateľov útoku na Skripaľovcov

Bývalého ruského špióna a jeho dcéru otrávili v marci.

Americký súd nariadil väzbu pre Rusku podozrivú zo špionáže

Súd vyslovil obavy, že by po prepustení z väzby opustila USA.

Izrael sa zo zákona stal národným štátom židovského ľudu

Hlasovanie prešlo tesne, približne pätinu obyvateľstva tvoria Arabi.

Trump nestrpí ďalšie zasahovanie Ruska do volieb

Trump: Za zasahovanie by mal byť zodpovedný aj Putin.

Do Kolumbie utieklo vyše 870-tisíc Venezuelčanov

Značnú časť utečencov pritom tvoria deti.