Každý piaty Slovák či Slovenka však museli vyhľadať pre psychické problémy odborníka.
BRUSEL. Slováci sa cítia byť duševne o niečo zdravší než priemerní obyvatelia Európskej únie, vyplýva to z výsledkov prieskumu Eurobarometra, ktorému boli podkladom naň dáta zozbierané vo februári a marci tohto roka.
Z nich vyplýva, že viac Slovákov sa cítilo "šťastne", "pokojne a vyrovnane", "plný energie" či "plný života" počas posledného mesiaca než je to v priemere EÚ.
Zaujímavé sú však zistenia na poli návštev lekára z dôvodu emocionálnej nestability. Každý piaty Slovák či Slovenka museli vyhľadať pre psychické problémy odborníka, viac to už je len v Portugalsku (21 percent) a Rumunsku (35 percent), v EÚ je to v priemere 15 percent, naopak najmenej v Bulharsku (6 percent) a Poľsku (9 percent).
Analýza čísel ukazuje aj to, že údaje za tento rok sú vyššie (v prípade Slovenska o 2 percentuálne body - rovnako ako v celej únii) ako tie, ktoré boli zozbierané na prelome rokov 2005 a 2006.
Prieskum sledoval aj nálady ľudí za posledný mesiac, anketári sa snažili zistiť, koľkokrát mal respondent psychický stav z amplitúdy od "úplne šťastný" po "tak zle, že ho nič nedokázalo rozveseliť". "Najdepresívnejšie" vyšli z prieskumu obyvatelia Rumunska, ktorých vzorka vykazovala v drvivej väčšine ukazovateľov horšie výsledky než zvyšok národov únie, "sivo" sa pozerali na uplynulé dni aj Taliani a Gréci.
Anketári boli zvedaví aj na to, aká časť obyvateľov brala v poslednom roku antidepresíva, najviac sa k nim priznali v Portugalsku (15 percent) a Litve (11 percent), kým medikamentmi sa najmenej snažia riešiť svoje výkyvy nálad Nemci a Gréci (po 2 percentá). Medikamentmi si pomáha na Slovensku 9 percent opýtaných, v je to únii 7 percent respondentov.