Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Maďarský parlament v pondelok schválil novelu zákona o obrane štátu, ktorá vláde umožní prevziať riadenie firmy Magyar alumínium Zrt. (MAL).
Toxický odpad zo skládky firmy pri Ajke pred týždňom zaplavil asi 40 štvorcových kilometrov, ohrozil päť dedín a jedno mesto a vyžiadal si osem obetí na životoch.
Novela nazvaná médiami okamžite lex MAL kabinetu umožní, aby v prípade ohrozenia vládnym nariadením prevzal kontrolu a riadenie akejkoľvek súkromnej firmy a zveril ju do rúk niektorého ministra či vládneho splnomocnenca pre katastrofy.
Ten potom bude môcť rozhodovať o firme namiesto jej dovtedajšieho manažmentu a majiteľov. Z doterajších informácií nie je jasné, na aký čas môže vláda vedenie súkromnej firmy prevziať.
Aby vinníci platili Je to potrebné preto, aby škody spôsobené katastrofou nezaplatili len daňoví poplatníci, ale tí, čo ich zapríčinili, odôvodnil v pondelok v parlamente tento krok premiér Viktor Orbán.
Zmena zákona sa opiera o ústavu, ktorá v prípade stavu ohrozenia alebo mimoriadneho stavu umožňuje pozastaviť výkon základných ľudských práv vrátane práva na súkromný majetok. Vláda v troch župách vyhlásila stav ohrozenia.
Orbán tiež v parlamente oznámil, že polícia vzala do väzby generálneho riaditeľa firmy MAL. Zoltán Bakonyi je podozrivý z trestného činu obecného ohrozenia a ekologického ohrozenia, ktoré zapríčinili smrť viacerých osôb.
V pondelok záchranári našli telo posledného nezvestného, starej panej, ktorú hľadali už týždeň. Počet potvrdených obetí katastrofy tak vzrástol na osem. V nemocniciach je ešte asi 50 ranených, stav viacerých z nich je stále vážny.
Aj po katastrofe víťazí propaganda nad súdnosťou, myslí si Peter Morvay.
ČERVENÝ KAL
Potvrdených obetí je osem. V nemocniciach je ešte 50 zranených. V obci Kolontár dokončujú 1,5-kilometrovú hrádzu, ktorá ju má ochrániť pred hroziacou novou záplavou. Z poškodenej nádrže by pri nej mohlo uniknúť ďalších pol milióna kubických metrov kalu.
Príde nová záplava? Na území postihnutom minulotýždennou katastrofou pritom stále hrozí, že sa poškodená hrádza pretrhne aj na ďalšom mieste a smerom k najbližšiemu Kolontáru sa opäť vyleje červený kal.
Robotníci a záchranári sa snažia hrádzu spevniť a posledné správy hovoria o tom, že sa nové trhliny na nej zatiaľ nezväčšujú.
Ak by sa predsa len pretrhla, hrozí vyliatie pol milióna kubických metrov červeného kalu, povedal ešte v sobotu premiér Orbán. To je asi polovica množstva, čo sa z nádrže vylialo pred týždňom.
V Kolontári mali do pondelňajšieho večera dokončiť hrádzu chrániacu zatiaľ nepoškodenú časť obce od prípadnej novej záplavy. Celá hrádza bude dlhá 1,5 kilometra a vysoká 4 metre.
Až po jej postavení sa do Kolontáru môžu vrátiť obyvatelia obce, ktorých vysťahovali v sobotu po objavení nových trhlín na nádrži s červeným kalom.
Toxická spúšť v Kolontáre