Záchranári v Čile sa dovŕtali do šachty uväznených mužov. Pripravujú sa aj na riziko zaseknutia kabíny. Pomáhať budú experti z NASA.
SANTIAGO, BRATISLAVA. Pre jedného z čilských baníkov bude záchrana spod zeme mimoriadne pamätná. Ariel Ticona sa hore prvý raz dotkne svojej dcéry, ktorá sa narodila len pred niekoľkými týždňami. Videozáznam z pôrodu mu poslali na lane vyše polkilometra pod zem.
Tridsaťtri baníkov žije zasypaných v bani v čilskej púšti Atakama už vyše dvoch mesiacov.
Minister pre baníctvo Laurence Golborne cez víkend oznámil, že by ich mali začať vyslobodzovať v stredu, možno už v utorok. Vrták sa k baníkom dostal v sobotu, čo sprevádzali oslavy po celej krajine.
Vyťahovať ich budú dva dni „Doteraz som zadržiavala slzy, ale radosť je teraz už príliš veľká," povedala agentúre Reuters žena jedného z baníkov Cristina Nunez, ktorá sa teší, že jej manžel bude vonku ešte pred narodeninami ich dcéry.
Nad baňou oslavovali záchranári aj príbuzní, pre ktorých tu zriadili provizórne táborisko.
Tešil sa aj čilský prezident Sebastian Pinera, ktorý sľúbil záchranu baníkov do Vianoc a v posledných dňoch tlačil na to, aby boli vonku skôr, než v piatok vycestuje do Európy.
„To, čo začalo ako možná tragédia, sa teraz stáva požehnaním," povedal Pinera. "Hlavné je, aby ich vytiahli živých a zdravých," dodal.
Operáciu budú vo veľkom sledovať medzinárodné médiá. Napríklad britská BBC bude mať na mieste 25 ľudí.
Šachta k baníkom je len o niečo širšia než sú mužské ramená. Mužov budú cez ňu vyťahovať po jednom v záchrannej kabíne. Samotná cesta nahor by každému z nich mala trvať pätnásť až dvadsať minút.
Celkovo by záchranná operácia podľa ministra Golborna mala trvať asi dva dni a „nie je bez rizika".
Okuliare budú nosiť aj v noci Najprv pôjdu von schopní baníci, ktorí by psychicky zvládli prípadné zaseknutie kabíny. Potom slabší a nakoniec najschopnejší, ktorí dokážu zvládnuť, že pod zemou osamejú.
Hore baníkov čaká v poľnej nemocnici zdravotná prehliadka podobná tej, akú absolvujú astronauti. Po krátkom čase s rodinami ich helikoptérou odvezú do inej nemocnice. Po dlhom čase v tme pre nich bude nebezpečné slnečné svetlo.
„Prídu nad zem so zavretými očami a okamžite si nasadia čierne okuliare, ktoré ich budú chrániť pred svetlom," povedal podľa Reuters čilský minister zdravotníctva Jaime Manalich. Budú ich nosiť vo dne v noci, kým si nezvyknú na prirodzené svetlo.
Inak sú podľa ich lekárov v neobvykle dobrom zdravotnom stave, hoci niektorí dostali kožné infekcie. Manalich povedal, že baníci sú „pokojnejší ako sme my nad zemou".
S fyzickými a duševnými problémami počas výstupu nahor by podľa Reuters baníkom mali pomáhať experti z americkej vesmírnej agentúry NASA.
Dieťa s menom Nádej Okrem baníkov, ktorí pod zemou boli najdlhšie zo všetkých zasypaných skupín ľudí na svete, zážitok doživotne ovplyvní aj príbuzných.
„Táto smutná skúsenosť pomohla našej rodine, aby sa zjednotila," píše v denníku pre BBC príbuzná jedného z baníkov Marcela.
Hoci o tom ešte nevie, udalosť ovplyvní aj čerstvo narodenú dcéru baníka, ktorá bude zrejme celý život v stredobode pozornosti médií.
Volá sa Esperanza (v preklade Nádej). Rovnako ako tábor, ktorý pre príbuzných uviaznutých baníkov zriadili nad baňou.
Koho vytiahnu posledného?
Medzi uväznenými baníkmi je atlét, pomocný lekár aj dočasný kňaz.
SANTIAGO, BRATISLAVA. Pod zemou je lídrom a hovorí sa, že zrejme baňu opustí ako posledný. Mnohí veria, že baníci prežili 17 dní, kým zistili, že sú živí, s minimom vody aj jedla vďaka disciplinovanému vodcovi Luisovi Urzuovi.
„Bude chcieť, aby jeho tím odišiel skôr, než on," hovorí pre MSNBC jeho bývalý kolega Robinson Marquez. Šéf záchranárov pre armádnu ponorkovú divíziu Renato Navarro povedal, že Urzua môže ísť posledný. "Možno uplatníme princíp, že kapitán opúšťa loď posledný," povedal.
Okrem neho sú kandidátmi na posledného zachráneného aj Yonny Barrios s kurzom prvej pomoci a José Henriquez, ktorý viedol pod zemou omše.
Barrios v bani ani nemal byť, len zaskakoval za kolegu. Teraz ostatným pomáha s očkovaním či rozdávaním liekov. Medzi prvými naopak pôjde atlét Edison Pena, ktorý údajne behá pod zemou desať kilometrov denne.
Okrem jedného baníka z Bolívie sú všetci z 33 uviaznutých Čiľania. Najstarší z nich Mario Gomez má 63 rokov a v bani pracuje od dvanástich. V novembri plánoval ísť na dôchodok. Najmladší z nich Jimmy Sanchez má 19 rokov a v bani pracoval len päť mesiacov.
Kým sa zistilo, že baníci sú nažive, podľa Reuters schudli asi desať kíl. Vďaka pravidelnej a výživnej strave už podľa agentúr dosiahli svoju pôvodnú váhu.
Ela Rybárová