BELEHRAD. Po viac ako 50 rokoch náš národ 5. októbra 2000 opäť nastolil v Srbsku slobodu a demokraciu, povedal pri príležitosti desiateho výročia demokratických zmien v krajine líder Demokratickej strany Srbska (DSS) Vojislav Koštunica, víťaz kľúčových prezidentských volieb, ktoré napokon vyústili do pádu režimu Slobodana Miloševiča.
"Jeden z prvých cieľov bolo, aby nastolenie slobody a demokracie prebehlo bez násilia a krviprelievania. Moja politika sa vždy zakladala na tom, že musíme ísť postupne, krok za krokom, po ceste pokroku. Vedel som, že nádeje aj očakávania národa sú veľké, takisto veľké však boli aj problémy, ktorým muselo Srbsko čeliť," uviedol Koštunica pre belehradský denník Novosti.
"Je úplne očividné, že najväčšie výsledky boli dosiahnuté v období od roku 2004 do roku 2008, keď bola DSS na čele vlády," dodal. Vtedajšia vláda podľa neho okrem iného stvorila štátotvornú politiku obrany Kosova, ktorej konkrétnym a významným historickým výsledkom bolo odmietnutie plánu Marttiho Ahtisaariho v Bezpečnostnej rade OSN za pomoci Ruska.
"Najväčším problémom je, že západné mocnosti aj po nastolení demokracie v Srbsku pokračovali, respektíve ešte zvýšili nátlak s cieľom dezintegrácie a rozkúskovania krajiny. Bosna a Hercegovina sa nasilu a na úrok srbského národa centralizuje, čo je v rozpore s Daytonskou mierovou dohodou, ale na druhej strane sa uznáva a podporuje protizákonná secesia a vytváranie falošného štátu Kosovo. Srbsko má legitímne právo na to, aby sa postavilo proti takejto nezákonnosti," podotkol Koštunica.
V súvislosti s faktom, že v súčasnosti sú v Srbsku opäť pri moci socialisti z Miloševičovej strany, Koštunica upozornil, že základom demokracie je to, aby vládla väčšina, za ktorú hlasovali občania.
"Pravdou je, že za takúto vládu v Srbsku nikto nehlasoval. A čo je horšie, myslím si, že politika takejto vlády, podľa ktorej Európska únia nemá alternatívu, že pre krajinu zhubná," varoval.