SME

Maďari sa na zamorené územia nechcú vracať

Do dedín, ktoré zaplavil toxický kal, sa nechce vrátiť nikto. Miestnym sľúbili nové domy.

Červené bahno, ktoré vytieklo z odkaliska miestnej hlinikárne, zničilo niekoľko dedín na dlhé roky.Červené bahno, ktoré vytieklo z odkaliska miestnej hlinikárne, zničilo niekoľko dedín na dlhé roky. (Zdroj: FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

„Ešte pár dní sa budeme snažiť niečo odviezť. Potom môžu prísť s buldozérom a celé to zrovnať so zemou," hovorí muž v prvom dome na brehu potoka Torna v obci Kolontár. Tú zaplavilo v pondelok červené bahno z pretrhnutej skládky ako prvú.

Všetci tu niečo pestovali „Je to dedina, všetci tu niečo robili, hospodárili. Dôchodca sa tiež potrebuje niečím zamestnať. Viete si predstaviť, že tu bude sedieť za oknom a pozerať sa na záhradku, v ktorej roky nič nebude rásť?" Meno nám radšej prezradiť nechcel. „Ktovie, čo tu ešte bude, a problémov už máme dosť," vysvetľoval.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Počet obetí ekologickej katastrofy neďaleko jazera Balaton sa včera zvýšil zo štyroch na sedem. Jeden starý muž zomrel v nemocnici a našli sa aj telá dvoch z troch nezvestných. Z Kolontáru ich bahno odplavilo až do susednej dediny Devecser. Stále hľadajú ďalšieho staršieho obyvateľa Kolontáru.

Nestretli sme nikoho, koho by lákal návrat na miesto zničené jedovatou záplavou. Niektorí sa chcú presťahovať len do vyššie položenej a bezpečnejšej časti Kolontáru. Ďalší majú života v tieni jazier nebezpečného odpadu na zvyšok života dosť.

„Sem sa určite nikto vrátiť nechce. Bol tu aj premiér Viktor Orbán a sľúbil, že peniaze budú. Azda to myslel vážne," hovorí jeden z miestnych Csaba Glózer.

Starosta Károly Tili prisľúbil všetkým poškodeným, že budú mať do zimy novú strechu nad hlavou, zatiaľ však nie je jasné, kto to zaplatí.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Fotoreportáž SME nájdete tu.

Pri obrej hrádzi s kalom Hrádza nádrže sa týči na dohľad obce. Cez jej zborený roh v pondelok uniklo asi milión kubických metrov červeného kalu a vody s vysokou koncentráciou žieraviny rovno do údolia vedúceho ku Kolontáru.

Je to posledná z desiatich nádrží, začali ju stavať pred dvadsiatimi rokmi. Keď sa človek pozerá na viac ako dvadsať metrov vysoký val zeminy a škvary, záhadou preňho nie je, ako ku katastrofe došlo, ale ako mohol niekto dovoliť, aby sa niečo také týčilo takmer nad obcou.

„Všetci poškodení z Kolontáru sú u príbuzných či známych, zaistené náhradné ubytovanie nikto nevyužil. Je to asi lepšie aj pre ich psychiku, ak sú medzi blízkymi," povedala SME hovorkyňa úradu na ochranu pred katastrofami Györgyi Töllösová.

SkryťVypnúť reklamu

Do Kolontáru však prišlo aj päť psychológov, ak by ich niekto potreboval. Muži v bielych ochranných odevoch vynášajú z domov a nakladajú na malé traktory dočervena sfarbené sudy a lis na hrozno. Sme vo vinárskej oblasti, medzi nánosom odpadu vidieť žalostné zvyšky viniča.

FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Žieravinu likvidujú aj octom Všade sú policajti, niektorí vyzbrojení samopalmi. „Veľmi starostlivo to tu strážia, kontrolujú všetko, čo sa z domov vynáša," hovorí Töllősová. Cieľom polície je zabrániť rabovaniu.

V samotnom Kolontári sa teraz sústreďujú na očistenie dediny. Bagrujú znečistenú pôdu a odsávajú tekutý kal. Oboje by malo nakoniec skončiť na rovnakej skládke, odkiaľ pohroma prišla.

Zásaditú žieravinu obsiahnutú v kale sa záchranári snažia neutralizovať aj rozstrekovaním obyčajného octu. Jedna firma dodala záchranárom milión litrov.

SkryťVypnúť reklamu

Na odstraňovanie škôd v Kolontári a ďalších piatich bezprostredne postihnutých obciach postupne nasadili asi šesťsto vojakov a desiatky kusov špeciálnej techniky.

„Dunaj nie je ohrozený," oznámil včera ráno hovorca záchranných prác Tibor Dobson. Podľa ranných meraní sa podarilo koncentráciu jedu vo vode znížiť natoľko, že už pre život v hlavnom toku rieky neznamená hrozbu.

Vedci sa zatiaľ len dohadujú, ako príroda zvládne chemikálie a sadru, ktoré záchranári sypali aj z helikoptér do rieky Marcal tečúcej zo zamorenej oblasti do Dunaja, aby žieravinu vo vode neutralizovali.

Na Slovensko sa arzén nedostane Hlavnou hrozbou však začína byť jemný červený prach so železitou príchuťou a vôňou, ktorý v poškodených oblastiach vznikol po vysušení kalu. Rozvíri sa každým krokom.

SkryťVypnúť reklamu

Stále obsahuje žieravinu, ktorá môže poškodiť tráviaci systém a pľúca. Toxické ťažké kovy sa môžu nahromadiť v organizme tých, čo sa prachu nadýchajú.

„Na Slovensko sa nedostane, je to predsa len ďaleko," povedala odborníčka Greenpeace na toxické odpady Kateřina Věntusová, ktorá v Kolontári merala prítomnosť ťažkých kovov.

V kale našli 25-krát vyššiu koncentráciu arzénu, ako je povolené v pitnej vode.

FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Autor: Z Kolontáru od nášho redaktora Petra Morvaya

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 496
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 173
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 786
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 992
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 529
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 772
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Kasta zostáva v Indii kľúčovým faktorom určujúcim postavenie človeka.


TASR
Ilustračné foto.

Žiadny zamestnanec ani návštevník neutrpel zranenia.


TASR
Rad cestujúcich na madridskom letisku počas veľkého výpadku prúdu.

Španielsko zostalo pol dňa bez prúdu.


Francúzsky minister vnútra Bruno Retailleau.

Niektorí budú zatvorení vo väzniciach s najvyšším stupňom stráženia.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu