OSLO.
Tá potvrdila, že čínske ministerstvo zahraničných vecí požiadalo ambasádora škandinávskej krajiny o stretnutie, počas ktorého mu čínski predstavitelia vyjadrili "nesúhlas a protest" s udelením prestížnej ceny väznenému Liovi Siao-poovi.
K rovnakému kroku pristúpil aj čínsky veľvyslanec v Osle, ktorý odovzdal vláde "rovnaké posolstvo", potvrdil nórsky rezort diplomacie. Peking sa pre tento postup rozhodol aj napriek tomu, že päťčlenný Nobelov výbor rozhodujúci o laureátovi Nobelovej ceny za mier je od vlády nezávislý, keďže jeho členov nominuje parlament.
Nobelov výbor v piatok udelil Nobelovu cenu za mier za rok 2010 54-ročnému Liovi, čínskemu spisovateľovi a univerzitnému profesorovi, ktorý si vo svojej vlasti odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody. Výbor sa tak rozhodol pre "jeho dlhý a nenásilný boj za základné ľudské práva v Číne".
Nórsky výbor mu prestížnu cenu dotovanú takmer miliónom eur udelil aj napriek dôrazným varovaniam zo strany Číny, ktorá Lia uväznila pre podpísanie a šírenie Charty 08.
Tá vyzýva vládu v Pekingu na reformy a demokratizáciu čínskej spoločnosti. Otázkou preto zostáva, kto 10. decembra v Osle prevezme diplom a medailu za uväzneného disidenta.
Obama žiada slobodu
Americký prezident Barack Obama vyzval dnes Čínu, aby urýchlene prepustila nového laureáta Nobelovej ceny mieru.
Obama poskytol vyjadrenia niekoľko hodín po tom, čo Liouovi udelili ocenenie. Americký prezident vo vyhlásení zdôraznil, že Liou "obetoval slobodu za presvedčenie" a je "výrečným a odvážnym zástancom presadzovania univerzálnych hodnôt mierovými a nenásilnými prostriedkami".
Cena nahnevala Čínu, ktorá vlani odsúdila Liou Siao-poa na 11 rokov väzenia za rozvracanie štátu, keď sa stal spoluautorom dokumentu vyzývajúceho na väčšiu slobodu v krajine, i za ďalšie aktivity.
Obama uviedol, že Čína urobila výrazný pokrok v ekonomickej reforme, ale "táto cena nám pripomína, že politická reforma zaostáva".
Liou je prvým čínskym občanom, ktorý získal Nobelovu cenu mieru.
OSN oceňuje záujem
Udelenie Nobelovej ceny mieru uväznenému čínskemu aktivistovi za demokraciu Liou Siao-poovi podčiarkuje narastajúci celosvetový záujem zlepšiť ľudské práva. Uviedol to dnes generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho tlačový úrad.
Šéf Organizácie Spojených národov v starostlivo sformulovanom vyhlásení vyjadril nádej, že kohokoľvek nesúhlas s udelením tohtoročnej ceny nepoškodí globálnu otázku ľudských práv. Čínu totiž rozhnevalo dnešné ocenenie uväzneného disidenta.
Cena venovaná Liou Siao-poovi je "vyjadrením silnejúcej medzinárodnej zhody, že treba zlepšiť uplatňovanie a kultúru ľudských práv vo svete", uvádza sa vo vyhlásení.
Pan Ki-mun sa však snažil vyvážiť svoje vyjadrenia pochvalou Číny za to, že "dosiahla pozoruhodné ekonomické reformy, zbavila milióny ľudí chudoby, rozšírila účasť na politickom živote a neustále sa zapája do medzinárodných snáh uplatňovať uznávané prostriedky a postupy v oblasti ľudských práv".
Ashtonová verí, že cenu predajú osobne
Európska únia ústami svojej vysokej predstaviteľky pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej v piatok vyjadrila vieru, že Nobelovou cenou za mier ocenený čínsky disident si v decembri bude môcť prevziať ocenenie osobne.
Uvádza v piatkovom oficiálnom vyhlásení Bruselu, prostredníctvom ktorého Ashtonová zároveň pogratulovala Liovi Siao-poovi k piatkovému zisku prestížnej ceny. Podľa šéfky európskej diplomacie toto rozhodnutie Nobelovho výboru inšpiruje bojovníkov za ľudské práva po celom svete. Potvrdzujem, že Európska únia a ja osobne budeme tieto snahy podporovať, dodala Ashtonová.
Nobelov výbor v piatok udelil Nobelovu cenu za mier za rok 2010 54-ročnému Liovi, čínskemu spisovateľovi a univerzitnému profesorovi, ktorý si vo svojej vlasti odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody. Výbor sa tak rozhodol pre "jeho dlhý a nenásilný boj za základné ľudské práva v Číne".
Nórsky výbor mu prestížnu cenu dotovanú približne miliónom eur udelil aj napriek dôrazným varovaniam zo strany Číny, ktorá Lia uväznila pre podpísanie a šírenie Charty 08. Tá vyzýva vládu v Pekingu na reformy a demokratizáciu čínskej spoločnosti. Otázkou preto zostáva, kto 10. decembra v Osle prevezme diplom a medailu za uväzneného disidenta.