BRATISLAVA. Bola to jedna z najvýznamnejších slovenských iniciatív na ochranu ľudských práv vo svete.
Gašparovič a Paška mlčali
V časoch, keď expremiér Robert Fico navštevoval kubánsku recepciu, prezident Ivan Gašparovič vítal v Bratislave čínskeho prezidenta a bývalý predseda parlamentu Pavol Paška zabudol hovoriť o dodržiavaní ľudských práv vo Vietname, podpísalo v Bratislave 51 zákonodarcov a viac ako 30 osobností nomináciu čínskeho disidenta Liou Siao-poa na Nobelovu cenu za mier.
„Ctíme si tak tradíciu domáceho odporu proti komunistickému režimu a veríme v silu slobodných jednotlivcov meniť pomery okolo seba," povedali koordinátori akcie na februárovej tlačovej konferencii.
Pridali sa k českým iniciátorom z organizácie Člověk v tísni, ktorí vyzbierali 40 podpisov českých poslancov a senátorov. Kým u nás až na výnimku Tibora Mikuša podpísali nomináciu iba opoziční poslanci, v Česku ho podporili zástupcovia všetkých strán s výnimkou komunistov.
Radičová aj Dzurinda oslavovali
„Porušovanie ľudských práv je naďalej problém v Čínskej ľudovej republike a politici by k tomu mali zaujímať veľmi jasný postoj. Myslím si, že udelenie Nobelovej ceny za mier je nielen signál, ale vážny krok, ktorý znovu otvorí hĺbku a vážnosť tejto témy," povedala pre SME premiérka Iveta Radičová.
Bývalí koordinátori slovenskej podpisovej akcie a poslanci, ktorí dnes sedia vo vláde, včera oslavovali. „Ide o mimoriadny prejav úcty a rešpektu voči všetkým, pre ktorých sú ľudské práva nedeliteľné a ľudská sloboda hodnotou zásadného významu," povedal šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda, ktorý nomináciu podpísal ako poslanec za SDKÚ.
„Veľmi sa teším, zvlášť preto, že sa vtedy pripojila časť slovenskej elity," povedal Milan Nič, poradca na ministerstve zahraničných vecí, vtedy koordinátor akcie za nadáciu Pontis.
Dostál: Je to povzbudenie
„Vítam toto rozhodnutie ako povzbudenie pre všetkých, ktorí bojujú za ľudské práva a vnímam to ako veľký úspech Slovenska," povedal Ondrej Dostál (Most-Híd), podpredseda výboru pre ľudské práva a vtedajší koordinátor akcie za Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.
Dostál verí, že sa teraz zmení pozícia Slovenska a budeme aktívnejšie hovoriť o porušovaní ľudských práv než za posledné štyri roky.
Aktivista: Čínsky režim ho teraz musí pustiť
Za to, že sa pod nomináciu Liou Siao-poa podpísali Česi aj Slováci, môže IGOR BLAŽEVIČ z českej organizácie Člověk v tísni. Teraz hovorí, že čínsky režim musí Lioua prepustiť na slobodu.
Aká bola prvá reakcia?
„Rozplakal som sa, neveril som, že Liou cenu dostane, pretože som si bol vedomý tlaku Číny na nórsky výbor. Mám obrovskú radosť a som hrdý, že jeho nominácia bola iniciatívou českých a slovenských zákonodarcov."
Pomôže Liouovi cena?
„Určite. Bude silným povzbudením pre rodinu, ktorú v posledných dvoch rokoch úrady izolovali a vytvárali v nej pocit totálnej marginalizácie, čo bolo psychicky veľmi ťažké. Bude to povzbudenie pre obrovský počet odvážnych ľudí, ktorí sa podpísali pod Chartu 08, a pomôže to celkovo téme ľudských práv vo svete, ktorá sa v posledných rokoch dostala na vedľajšiu koľaj."
Aká bude reakcia Číny?
„Kritická, ale nie tak, aby poškodila svoje ekonomické vzťahy so svetom. Čína potrebuje vyspelé ekonomiky, s ktorými je prepojená. Jediným rozumným riešením teraz pre ňu je prepustiť Liou Siao-poa. To jej spôsobí menej problémov ako tlak, keď ho neprepustí."
Miriam Zsilleová