Washington 29. mája (TASR) - Dohoda o odškodnom medzi rodinami obetí teroristického atentátu na lietadlo nad škótskym Lockerbie z roku 1988 a Líbyou by bola významným krokom, no neznamenala by automatické zrušenie sankcií voči Tripolisu, vyhlásilo dnes americké ministerstvo zahraničných vecí.
Newyorská právnická firma, zastupujúca časť rodín obetí, v utorok informovala, že Líbya na rokovaniach s ňou súhlasila s vyplatením odškodného vo výške 10 miliónov dolárov každej z 270 rodín výmenou za zrušenie sankcií zo strany USA a OSN. Líbya sa však dnes v komuniké od ponuky dištancovala.
Hovorca MZV USA Richard Boucher dnes vo Washingtone uviedol, že rokovania o odškodnom sa vedú nie na úrovni vlád, ale medzi právnikmi oboch strán. Podľa Bouchera sa však budúci týždeň s líbyjskými predstaviteľmi v Londýne stretne námestník ministra zahraničných vecí pre Blízky východ William Burns.
Boucher navyše zdôraznil, že časť sankcií USA voči Líbyi sa aj tak nevzťahuje na atentát nad Lockerbie.
Výbuch na palube lietadla americkej leteckej spoločnosti Pan Am v roku 1988 zabil 259 cestujúcich a členov posádky. Zahynulo aj 11 obyvateľov mestečka Lockerbie. Za bombový útok na lietadlo počas letu boli - po vydaní Líbyou - postavení pred škótsky súd v Holandsku dvaja Líbyjčania, pracovníci líbyjskej spravodajskej služby. Jeden bol odsúdený na doživotie, druhého súd zbavil obvinenia.
Ak chce Líbya dosiahnuť zrušenie sankcií, musí vyplatiť odškodné, prestať s podporou terorizmu a oficiálne priznať zodpovednosť za atentát nad Lockerbie. Prvou podmienkou bolo vydanie osôb zodpovedných za atentát.
Sankcie budú zrušené iba so súhlasom USA, kde je boj proti terorizmu v súčasnosti prioritou. Práve Líbya je od roku 1979 na americkom zozname štátov, podporujúcich terorizmus. Washington však v tohoročnej správe ministerstva zahraničných vecí o medzinárodnom terorizme uznal, že podpora teroristov zo strany Líbye sa znížila.