Belehrad 29. mája (TASR) - V srbskej vládnej koalícii DOS (Demokratická opozícia Srbska) prepukol nový spor medzi liberálnym a konzervatívnym krídlom, ktorý sa točí okolo slabej účasti niektorých poslancov na zasadaniach republikového parlamentu.
Demokratická strana (DS) prozápadného premiéra Zorana Djindjiča tento týždeň označila 50 poslancov za príživníkov, ktorých treba odvolať. Takmer polovicu prípadov sú poslanci Demokratickej strany Srbska (DSS) zväzového prezidenta Vojislava Koštunicu.
Prostredníctvom dnešnej tlače Djindjičova strana oznámila, že 23 z celkového počtu 45 poslancov DSS poberá vysoké platy za minimum práce. Predstavitelia Koštunicovho tábora tvrdia, že bojkotujú Djindjičov servilný postoj voči Západu v otázke reforiem.
"Problém je v tom, že niektorí poslanci berú platy, ale nerobia prácu, na ktorú boli zvolení: to jest zúčastňovať sa na zasadaniach parlamentu," vyhlásil Djindjič, hlavný symbol pozápadňovania v nesúrodej koalícii DOS, ktorá v roku 2000 zvrhla režim juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča.
Djindjičova DS zverejnila platy a na minútu presné záznamy o účasti 23 poslancov DSS na rokovaniach Skupštiny. Podľa DS uvedení poslanci za ostatné tri mesiace dostali za minimum práce spolu 2,2 milióna dinárov (33.620 dolárov), čo je takmer 1500 dolárov na osobu. Priemerný mesačný plat v krajine je necelých 190 dolárov, pričom od robotníkov sa žiada, aby akceptovali ťažké podmienky ako cenu za ekonomickú transformáciu.
Koštunica rivalov z DOS obvinil z pokusu o nezákonné posilnenie moci. "Ide o vážne porušenie zákona. Nie je možné, aby niekto zbavil poslancov iných strán ich mandátov mimo zákona a parlamentných pravidiel," povedal prezident. "Predsedníctvo DOS sa rozhodlo zmeniť výsledky volieb a zdiskreditovať parlament, aby si tak zabezpečila pohodlnú väčšinu pre vládnutie," vyhlásil Koštunica na tlačovej konferencii.
DSS zverejnenie záznamov označila za zlomyseľný a politicky motivovaný krok. Hovorca DSS postup DS označil za "holú politickú manipuláciu a balík lží". Na znak protestu dnes 31 členov DSS rezignovalo na posty vo verejnom sektore a miestnej samospráve, do ktorých ich vymenovala vláda.
Djindjičova strana vyzvala Koštunicových stúpencov, aby sa raz a navždy rozhodli, či sú súčasťou vlády alebo súčasťou opozície.
Djindjičov tábor sa v ostatných týždňoch niekoľkokrát neúspešne pokúsil zhromaždiť množstvo poslancov potrebné na prerokovanie dôležitých reformných zákonov.
Spor prepukol v čase, keď Belehrad konečne získal prístup k medzinárodným pôžičkám a americkej hospodárskej pomoci. Legislatíva, ktorá má vytvárať podmienky pre vstup zahraničných investorov, je však súbojmi ochromená.
V 250-člennom parlamente má DOS 176 kresiel. Súčasťou DOS je aj DSS, ktorá má však veľmi úzku základňu a podľa politických analytikov jednoducho nie je z personálnych dôvodov schopná nahradiť 23 poslancov ohrozených odvolaním.