New York 29. mája (TASR) - Predstaviteľ newyorskej právnickej firmy, ktorá v utorok informovala o údajnej ochote Líbye vyplatiť odškodné rodinám obetí teroristického atentátu nad škótskym Lockerbie z roku 1988, tvrdí, že ponuka naozaj existovala. Líbya sa však v komuniké od ponuky dištancovala.
Podľa Leeho Kreindlera jeho firma Kreindler & Kreindler, zastupujúca časť pozostalých rodín, rokovala s líbyjskými právnikmi a vládnou delegáciou viac než desať mesiacov, a to v Paríži, Londýne a New Yorku.
"Neviem si to (dementi) vysvetliť. Konali sa skutočné a dôležité rokovania. Nemám pochybnosť, že (tí ľudia) boli poverení líbyjskou vládou robiť to, čo robili," vyhlásil Kreindler v New Yorku. "Zatiaľ nepanikárim. Uvidím, čo bude nasledovať," povedal a dodal, že by mohlo ísť iba o byrokratické nedorozumenie.
Otec jednej z obetí označil líbyjské dementi za klamstvo.
Britská vláda by sa chcela v súvislosti s odškodným pre rodiny obetí začiatkom júna v Londýne stretnúť s líbyjskými predstaviteľmi, oznámilo ministerstvo zahraničných vecí.
Odškodné malo mať výšku 10 miliónov dolárov pre každú z 270 rodín. Podľa newyorskej právnickej firmy Líbya údajné odškodné podmieňovala zrušením sankcií zo strany Spojených štátov a OSN. Ďalšou podmienkou malo byť vyškrtnutie Líbye z amerického zoznamu štátov, podporujúcich terorizmus.
Po splnení podmienok by Tripolis peniaze zložil na účet v neamerickej banke a nemohol by ich žiadať späť alebo blokovať vyplácanie. S ponukou však musia najskôr súhlasiť rodiny obetí. Tie na údajnú ponuku reagovali zdržanlivo.
Líbya dnes správy o zámere vyplatiť odškodné pozostalým po atentáte nad Lockerbie dementovala a tvrdí, že nemá nič spoločné s údajnou dohodou. V komuniké uviedla, že s advokátom rodín obetí rokovali líbyjskí podnikatelia a právnici, ktorí však vraj svoju vládu oficiálne o ničom neinformovali.
Výbuch na palube lietadla americkej leteckej spoločnosti Pan Am v roku 1988 zabil 259 cestujúcich a členov posádky, z čoho 181 Američanov. Zahynulo aj 11 obyvateľov mestečka Lockerbie. Za bombový útok na lietadlo počas letu boli - po vydaní Líbyou - postavení pred škótsky súd v Holandsku dvaja Líbyjčania, pracovníci líbyjskej spravodajskej služby. Jeden bol odsúdený na doživotie, druhého súd zbavil obvinenia.
Ak chce Líbya dosiahnuť zrušenie sankcií, musí vyplatiť odškodné, prestať s podporou terorizmu a oficiálne priznať zodpovednosť za atentát nad Lockerbie. Prvou podmienkou bolo vydanie osôb zodpovedných za atentát.
Sankcie budú zrušené iba so súhlasom USA. Americká vláda sa od rokovaní o odškodnom dištancuje a tvrdí, že išlo o rokovanie iba medzi rodinami a Líbyou. Podľa pozorovateľov tiež nie je jasné, či by prípadné vyplatenie kompenzácií rodinám obetí presvedčilo Washington zrušiť sankcie. V USA je boj proti terorizmu v súčasnosti prioritou a práve Líbya je od roku 1979 na americkom zozname štátov, podporujúcich terorizmus. Washington však v tohoročnej správe ministerstva zahraničných vecí o medzinárodnom terorizme uznal, že podpora teroristov zo strany Líbye sa znížila.