Maseru 29. mája (TASR) - Oficiálnym víťazom víkendových parlamentných volieb v Lesothe sa stala vládnuca strana Lesothský kongres pre demokraciu (LCD), ktorá podľa oficiálnych výsledkov získala 77 z 80 kresiel v 120-člennom parlamente. Jedno kreslo má Lesothský ľudový kongres (LPC), dve miesta prepadli kvôli úmrtiu kandidátov.
Zostávajúcich 40 kresiel si rozdelí opozícia: Basotská národná strana (BNP) získala 21 miest a LPC podľa pomerného systému pripadli ďalšie štyri poslanecké miesta. Zvyšok mandátov z hlasovania podľa pomerného systému si rozdelili ďalšie opozičné strany.
Vodcovia opozície výsledky kritizovali, no nezávislá volebná komisia voľby označila za slobodné a regulárne. Verdikt hlasovania podporila aj EÚ.
Na voľbách sa zúčastnilo 19 strán. Volebná reforma umožňuje opozičným stranám získať kreslá v parlamente a má zamedziť zopakovaniu násilností z roku 1998, keď až vojská susednej JAR a Botswany potlačili povstanie armády a štrajky vyvolané opozíciou, ktoré ochromili hlavné mesto Maseru.
Voľby sa uskutočnili podľa nového systému - kombinácie pomerného a väčšinového zastúpenia. Podľa nového systému voliči odovzdávajú dva hlasy - jeden politickej strane a druhý kandidátovi zo svojho obvodu. Štyridsať kresiel v parlamente na základe pomerného zastúpenia v národnom hlasovaní dostali politické strany, pričom najsilnejšia má právo navrhnúť premiéra. Vládnuca strana však podľa zložitých pravidiel nezískala ani jedno z týchto kresiel. Zvyšných 80 kresiel obsadia kandidáti zvolení individuálne.
Tento volebný systém uplatnený po prvý raz na africkom kontinente by mal zabrániť ktorejkoľvek politickej strane, aby mala v parlamente dominantné postavenie.
Lesotho patrí k najmenej priemyselne rozvinutým štátom sveta. Jeho obyvatelia sú prevažne kresťanského vyznania a vzhľadom na horský charakter kráľovstva si hľadajú prácu zväčša v susednej JAR.