BRUSEL.
Spolu asi tri desiatky členov globálnej organizácie, spojení putami a rozdelení do dvoch skupín obkolesili olovené kontajnery s kontaminovanými vzorkami pôdy, ktorý podľa ich tvrdenia pochádza z brehu belgickej rieky Molse Nete a pôdy blízko závodu na spracovanie odpadu z jadrových elektrární v holandskom Haagu. Greenpeace pred parlament takisto priniesol vzorku toxickej pôdy z okolia uránovej bane v Nigeri ako aj piesok zo Sellafieldu (Veľká Británia), kontaminovaný vodou z neďalekého závodu na spracovanie rádioaktívneho odpadu.
"Všetky vzorky sú bezpečne uzavreté, aby nepredstavovali hrozbu pre žiadneho človeka, ktorý sa nachádza v ich okolí. Chceme pred európskym parlamentom poukázať na to, ako sa nehanebne narába s odpadom v celej Európe a naše testovanie potvrdilo medzery v práci príslušných orgánov vo viac než polovici členských krajín EÚ," povedala pre TASR jedna z aktivistiek.
Medzi krajiny, ktoré podľa Greenpeace nevynakladajú dostatočné úsilie na bezpečnosť ľudí v súvislosti s odpadom z atómových elektrární, patria spolu so Slovenskom napríklad aj ČR a Maďarsko. Na znak toho sa na 16 sťažňov so zástavami "problematických" štátov pred parlamentom vyšplhali aktivisti a sediac držali transparent v rôznych jazykových mutáciách s heslom "Jadrový odpad - nevyriešený problém".
Aktivisti paralyzovali v dopoludňajších hodinách aj dopravu, polícia uzavrela strednú časť ulice Rue Wiertz. Greenpeace tvrdí, že akciou chcel upozorniť na problém vo svetle toho, že Európsky parlament bude diskutovať o návrhu Európskej komisie týkajúceho sa jadrového odpadu v únii v druhej polovici októbra. "Parlament musí schváliť takú legislatívu, aby sa nakladalo s odpadom s plnou vážnosťou. Je škandalózne, že to, čo dopravil Greenpeace dnes sem, sa pumpuje do našich riek a morí a zbiera sa v okolí ľudských príbytkov," vyhlásil poradca organizácie pre nukleárne záležitosti Jan Haverkamp.