Mozdok 29. mája (TASR) Mimoriadne bezpečnostné opatrenia prijala dnes ruská armáda v Čečensku a v susednom Severnom Osetsku. Vojenské jednotky boli uvedené do stavu zvýšenej bojovej pohotovosti.
Dôvodom opatrení sú informácie tajných služieb o možnom ozbrojenom útoku čečenských povstalcov na mesto Mozdok na severe Severoosetskej republiky, kde sa okrem iného nachádza dôležitá letecká základňa ruskej armády pre operácie v Čečensku. O útok sa mala údajne pokúsiť jednotka arabského žoldniera Abú al-Valída, ktorý prevzal v Čečensku velenie po smrti poľného veliteľa Chattába.
Ruské federálne sily tvrdia, že situáciu v Čečensku majú pod kontrolou, ale denné kusé správy z rôznych kútov provincie to príliš nepotvrdzujú. Naďalej dochádza k ostreľovaniu ruských jednotiek a kontrolných stanovíšť, únosom vojakov i ostreľovaniu ruských helikoptér.
Podľa agentúry Interfax sa armádne velenie pokúsilo zatajiť incident, pri ktorom v minulých dňoch separatisti takmer zostrelili dve ruské helikoptéry. Po dopravnom vrtuľníku Mi-8 a bojovej helikoptére Mi-24 povstalci spustili paľbu z ťažkých guľometov. Obe vážne poškodené helikoptéry z útoku vyviazli len vďaka úsiliu skúsených pilotov.
Len za minulý týždeň sa na území Čečenska našlo asi desať prenosných protiraketových striel, proti ktorým sú v malej výške bezmocné nielen helikoptéry, ale i stíhačky.
Obavy armády z raketových útokov povstalcov na leteckú techniku potvrdzujú aj najnovšie informácie o prísnych opatreniach v oblasti leteckej prevádzky nad územím Čečenska. Vojenskí piloti dostali nariadenie lietať v bezpečnejšej výške a zmenil sa aj spôsob ochrany transportných helikoptér bojovými vrtuľníkmi. Okrem toho boli pre letecké nálety vytipované oblasti na juhu Čečenska, kde by čečenskí separatisti mohli disponovať protileteckými raketami.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel