Paríž 29. mája (TASR) - Približne 18 miliónov alžírskych voličov má vo štvrtok 30. mája prísť k volebných schránkam, aby v parlamentných voľbách zvolili nových poslancov Národného ľudového zhromaždenia. Ide o tretie pluralitné parlamentné voľby v dejinách nezávislého Alžírska, informuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Prvé pluralitné voľby, ktorých prvé kolo sa uskutočnilo v decembri 1991, boli pod tlakom veliteľov armády anulované. Týmto rozhodnutím prišiel o víťazstvo vo voľbách Islamský front spásy (FIS). V roku 1997 sa uskutočnili ďalšie parlamentné voľby, ale vyznačovali sa mnohými nezrovnalosťami, komentuje francúzsky denník.
Štyri alžírske politické opozičné strany vyzvali na bojkot štvrtkových volieb. Pritom dva zo štyroch subjektov sú veľké strany, podotýkajú noviny: ide o Front socialistických síl (FFS) a Združenie pre kultúru a demokraciu (RCD) - obe majú veľa členov alebo voličov v nepodrobenej, prevažne Berbermi obývanej oblasti Kabýlie. V nej od minulého roku pretrvávajú stále nepokoje a zrážky s poriadkovými silami. Vlani pri nich zahynulo približne 100 ľudí, uvádza denník.
V sídle Azazga, ležiacom 37 kilometrov od kabylského strediska Tizí Uzú zamestnanci podprefektúry na žiadosť Koordinácie výborov kabylských dedín a osád zatvorili miestnosť, aby "sa tak zabránilo štátnym úradníkom hlasovať namiesto občanov".
V pondelok všetky podprefektúry, prefektúry a radnice v celej oblasti Kabýlie zatvorili bez veľkých incidentov. V niektorých sídlach spálili volebné schránky a voličské zoznamy na verejnom mieste. Až na niekoľko málo výnimiek neprišlo k obávaným veľkým stretom s poriadkovými silami a zraneniam. Len v Makúde a Tizí Rašíde došlo k zrážkam, pri ktorých bolo niekoľko ľudí zranených.
Napriek výzvam niektorých zástupcov ľudu proti účasti na voľbách a výzvam FFS a RCD na ich bojkotovanie, sa "zvýšil volebný apetít" iných politických subjektov. Napríklad Front národného oslobodenia (FLN) a Národné demokratické združenie (RND), trockisti Strany pracujúcich, ako aj malé, doteraz neznáme strany, predložili kandidátske listiny. Ich kandidáti sa však neodvážili robiť predvolebnú kampaň. Jediné predvolebné plagáty bolo možné vidieť v tuneloch. Niektorí kandidáti na poslancov sa pod tlakom blízkych príbuzných vzdali a odstúpili od kandidatúry. Pritom si verejne priznali chybu, zdôrazňuje Le Figaro.
Vládna moc, aby zabránila šíreniu bojkotu volieb, nešetrila prostriedkami. Už v uplynulú nedeľu odsúdila 17 študentov na tresty odňatia slobody od šesť mesiacov do dvoch rokov za "nepokoje" z 18. mája, keď prezident Abdal Azíz Buteflika navštívil počas predvolebnej kampane študentské mestečko pri Alžíri.
Napätie vládne najmä v Kabýlii. Pred voľbami je vysoké a každý tábor sa pripravuje na konfrontáciu, píše denník. V utorok sa na výzvu Koordinácie výboru kabylských dedín a osád, aby v oblasti začal trojdňový generálny štrajk, mnohé obchody zostali zatvorené. V niektorých lokalitách medzi mladými kabylskými demonštrantami a príslušníkmi poriadkových síl prepukli zrážky.
V oblasti Bejaia ležiacej 250 kilometrov východne od Alžíra bola na niekoľkých miestach zastavená premávka. Stratégia odporcov volieb je čitateľná, stratégia štátnych úradov, zvyknutých na volebné schránky s "dvoma dnami" a "nízke údery" vyvoláva obavy toho najhoršieho, konštatoval Le Figaro.