"Využil som túto príležitosť, aby som zdôraznil, že slovenská pozícia sa samozrejme nemení. Otázka uznania nie je na Slovensku aktuálnou," povedal v Belehrade Mikuláš Dzurinda.
BELEHRAD. Slovenský minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda rokoval dnes počas návštevy Belehradu so srbským prezidentom Borisom Tadičom, predsedom vlády Mirkom Cvetkovičom a ministrom zahraničných vecí Vukom Jeremičom.
Návšteva sa uskutočnila v deň, keď si Srbsko pripomína desiate výročie pádu režimu prezidenta Slobodana Miloševiča.
Dzurinda pripomenul podiel Slovenska na udalostiach, ktoré predchádzali pádu Miloševičovho režimu. V roku 1999 sa v Bratislave uskutočnili rozhovory predstaviteľov srbskej opozície, zástupcov médií a mimovládnych organizácií.
Dzurinda zdôraznil, že významnú úlohu pri organizácii týchto stretnutí zohral vtedajší šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.
Slovenský minister si počas pobytu v Belehrade pripomenul pamiatku reformistického srbského premiéra Zorana Djindjiča, ktorý sa v roku 2003 stal obeťou atentátu.
Jedným z hlavných cieľov Dzurindovej návštevy bola podpora ambícií balkánskej krajiny na ceste k členstvu v EÚ, pričom vystúpil na konferencii venovanej tejto problematike.
Vyjadril pripravenosť Slovenska pomôcť Srbsku v procese približovania k EÚ. Slovenský rezort diplomacie pripravuje návštevu srbských expertov v Bratislave s cieľom odovzdať im skúsenosti z reformného a negociačného procesu.
Dzurinda ocenil septembrové prijatie kompromisnej rezolúcie o Kosove na Valnom zhromaždení OSN, ktorá je výsledkom dohody Srbska a krajín EÚ.
Rezolúcia sa podľa Dzurindu môže stať dobrým základom pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou, k čomu chce prispieť aj Slovensko ako predsednícka krajina Vyšehradskej štvorky.
Šéf slovenskej diplomacie v tejto súvislosti uistil srbských partnerov, že doterajšia pozícia SR v otázke neuznania Kosova zostáva nemenná.
"Využil som túto príležitosť, aby som zdôraznil, že slovenská pozícia sa samozrejme nemení. Otázka uznania nie je na Slovensku aktuálnou," zdôraznil Dzurinda.
Nedávne medializované vyjadrenie premiérky SR Ivety Radičovej o možnosti uznania nezávislosti Kosova v budúcnosti pritom označil za vytrhnuté z kontextu.