Paríž/Rím 29. mája (TASR) - Zmierenie, ktoré každý chce, aby bolo medzi Severoatlantickou alianciou a Rusku federáciou definitívne, sa uskutočnilo v utorok na historickej pôde - vojenskej základni Pratica di Mare. Na nej prezident Ruskej federácie (RF) Vladimir Putin a predstavitelia členských krajín NATO slávnostne pochovali studenú vojnu. Na tej pôde prišli na svet aj zakladatelia rímskej civilizácie Romulus a Remus, pripomína v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Ako si nespomenúť pritom aj inú historickú, ale menej sľubnú, skutočnosť - na Poťomkinove dediny podľa starej ruskej tradície, ktoré sa stavali vždy na zakrytie neexistujúcich realít, komentuje francúzsky denník.
V utorok nebol čas na pochybnosti. Premiér Veľkej Británie Tony Blair sa zmienil o "viere v našu spoločnú budúcnosť". Generálny tajomník NATO George Robertson, ktorý bude predsedať aj novej Rade NATO a Ruska, podčiarkol, že nepochybne sa "obrátil nový list".
Proklamované úmysly sú iste dobré. Dokument, ktorý podpísali prezident RF Vladimir Putin a 19 prezidenti a predsedovia vlád krajín NATO, mieri vysoko.
Aj keď Rada NATO a Ruska nebude spolupracovať vo všetkých oblastiach, zoznam toho, v čom spolupracovať budú, je obdivuhodný, komentuje denník. Jeho rozsah je od boja proti terorizmu cez riešenie krízových situácií, aká napríklad bola na Balkáne až po "reformu obrany". Tento menovaný bod je najsľubnejší, lebo v konečnom dôsledku by mal pomôcť pri modernizácii toho, čo ostalo z Červenej armády, podotýkajú noviny.
Prezident Putin vie, že ešte nič nie je vyhrané. Na to bude potrebný čas a "nové priateľstvo" s bývalým nepriateľom sa len začína. "Aliancia so Severoatlantickou alianciou," ako sa vyjadril americký prezident George W. Bush, nie je nič automatické. Podľa francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca prišiel čas, aby "sa privítala nová etapa, z ktorej sa vynorí zjednotenejší, harmonickejší kontinent". V ňom podľa Chiraca "Rusko bude môcť zohrať úlohu veľkého národa, ktorým nikdy neprestalo v priebehu dejín byť."
Poľský prezident Aleksander Kwasniewski upozornil, že po tomto zmierení politických elít musí nasledovať aj zmierenie "základne". Treba "presvedčiť ruského občana", že NATO už nie je tým, za čo ho desaťročia označovala komunistická propaganda. To je úloha, ktorá čaká na V. Putina v Rusku.
Veci sa predsa len menia a možno hlboko, poukazuje Le Figaro: účastník summitu, premiér Maďarska Péter Medgyessy sa k účastníkom prihovoril anglicky, francúzsky a rusky, zdôrazňujú noviny. Vzhľadom na to, že Maďarsko bolo ešte pred asi 10 rokmi pod sovietskou dominanciou, je to signál zmierenia, hodnotil denník.
Rímska deklarácia je len novým pokusom o poskytnutie istoty Rusku tým, že dostane miestečko vo vojenskej mašinérii, čo vznikla proti bývalému Sovietskemu zväzu v roku 1949, komentuje v dnešnom čísle denník Libération.
Už v máji 1997 Zakladajúci akt medzi NATO a Ruskom, podpísaný v Paríži, viedol k vzniku Stálej spoločnej rady, ktorá Moskve umožňovala konzultácie na niektoré témy. V tom čase išlo o to, aby sa zmiernila horkosť pilulky, ktorou bolo rozšírenie NATO o Poľsko, Maďarsko a Českú republiku, píše Libération. NATO sa rozšírilo o dva mesiace neskôr, v júli 1997.
Dva dni po začatí vojny v Juhoslovanskej zväzovej republike a jej juhosrbskej provincii Kosovo v marci 1999 vtedajší prezident RF Boris Jeľcin rozhodol o zmrazení vzťahov s NATO.
USA - s cieľom pripraviť nové rozšírenie NATO o sedem bývalých ľudovodemokratických režimov, o čom sa rozhodne na novembrovom summite NATO v Prahe - chceli urobiť nové gesto smerom k Moskve.
Rímska deklarácia predpokladá znova konzultácie na témy "spoločného záujmu" ako v roku 1997, ku ktorým pribudol boj proti terorizmu. Teraz to už nebude ponižujúce "19 plus 1", ale jednoducho "20": Rusko už nebude izolované. Rímska deklarácia vôbec nie je revolučná, ako to priznal aj prezident Chirac, poznamenal Libération.