Podľa Vatikánu je britský vedec zodpovedný za rozmach obchodovania s vajíčkami.
VATIKÁN. Vatikán na dnešné udelenie Nobelovej ceny za medicínu britskému profesorovi Robertovi Edwardsovi, otcovi metódy umelého oplodnenia mimo tela matky, prostredníctvom svojho vplyvného duchovného reagoval odmietavo s tým, že ocenenie je "absolútne nemiestne".
V rozhovore pre tlačovú agentúru ANSA to uviedol predseda Pápežskej akadémie pre život monsignor Ignacio Carrasco de Paula.
Katolícky duchovný ostro kritizoval umelé oplodnenie in vitro, odvolávajúc sa na katolícku dogmatiku o rozmnožovaní. Podľa da Paulu je britský vedec zodpovedný za rozmach obchodovania s vajíčkami. Zavrhol i "veľké množstvo zmrazených embrií po celom svete, ktoré prinajlepšom skončia v maternici budúcej matky, ale je pravdepodobnejšie, že zahynú alebo ostanú odložené".
Ignacio Carrasco de Paula uviedol, že praktiky umelého oplodnenia sú zdrojom "zmätkov v súčasnom svete, čo prináša situácie ako narodenie detí starým mamám alebo donosenie detí tzv. 'nájomnými' matkami".
Metóda IVF - umelé oplodnenie mimo tela matky - bola v roku 1987 odsúdená Kongregáciou pre náuku viery, ktorej prefektom bol vtedy kardinál Joseph Ratzinger, súčasný pápež.
Švédsky Kráľovský inštitút vyzdvihol, že 85-ročný Edwards priniesol radosť do života neplodných párov v celom svete. Doteraz prišli zásluhou metódy in vitro, ktorú vyvinul s už nežijúcim kolegom Patrickom Steptoeom, na svet asi štyri milióny detí.
Svoj výskum viedli napriek opozícii cirkvi, vlád a mnohých médií, aj skepticizmu niektorých svojich vedeckých kolegov.
V roku 1968 Edwards a gynekológ Steptoe, vyvinuli metódu oplodnenia ľudského vajíčka mimo tela matky. Oplodnené embryá začali vkladať do materníc neplodným matkám v roku 1972. Niekoľko ťarchavostí sa však skončilo spontánnym potratom - neskôr zistili, že to bolo vinou chybnej hormonálnej liečby.
V roku 1977 vyskúšali nový postup, ktorý neobsahoval hormonálnu liečbu a spoliehal sa namiesto nej na presné načasovanie. Dňa 25. júla 1978 prišla na svet Louise Brownová, prvé dieťa "zo skúmavky".
Edwards a Steptoe založili v roku 1980 v Cambridge prvú in vitro kliniku. Krátko na to začali prichádzať na svet v Británii, USA aj inde tisíce detí "zo skúmavky".
Informovala agentúra AP.