AJKA, BRATISLAVA. Maďarská vláda po pondelňajšom pretrhnutí hrádze s červeným kalom pri západomaďarskej Ajke vyhlásila dnes stav ohrozenia pre územia troch žúp - Veszprém, Györ-Moson-Sopron a Vas. Záchranári našli piatu obeť katastrofy a šesť nezvestných ľudí stále hľadajú.
Fotoreportáž denníka SME z miesta katastrofy nájdete tu.
Podľa maďarského spravodajského servera nol.hu špeciálna záchranárska jednotka našla mŕtve telo ženy v zaplavenej obci Kolontár.
Prvou obeťou, ktorú našli ešte v pondelok, bol 35-ročný muž. Utopil sa vo vozidle, ktoré strhol prúd kalu. Druhou obeťou bola staršia žena, ktorá zomrela pod troskami domu zavaleného bahnom. Dve detské obete tragédie boli vo veku tri roky a jeden rok. Išlo o súrodencov.
Počet ranených je okolo 120, z nich dvaja sú v kritickom stave.
Prázdne domy strážia policajti
Starosta obce Devecser pre nol.hu uviedol, že z 1800 domov obce bolo poškodených takmer 250-280. Evakuovali 39 ľudí, ktorých dočasne ubytovali v kultúrnom dome. Prázdne domy strážia policajti. V miestnej škole dnes nevyučovali.
Prúd bahna podmyl železničnú trať na úseku dlhom poldruha kilometra a poškodil zabezpečovacie zariadenie.
Riaditeľ Celoštátneho úradu ochrany životného prostredia, ochrany prírody a vody István Csepregi oznámil, že preveria povolenia jestvujúcich skládok kalu.
Maďarské orgány zatiaľ nepožiadali Európsku úniu (EÚ) o pomoc kvôli tejto ekologickej katastrofe. "Bruselské informačné centrum sleduje vývoj situácie, podľa všetkého však maďarské orgány zatiaľ zvládajú situáciu," cituje server Ferrana Tarradellasa - hovorcu komisárky EÚ zodpovednú za humanitárnu pomoc Kristaliny Georgievovej.
Päť najväčších maďarských charitatívnych organizácií zriadilo spoločnú telefonickú linku, prostredníctvom ktorej môžu prispieť dobrovoľníci na pomoc postihnutým.
Nebezpečenstvo z ožiarenia vraj nehrozí Maďarskí hygienici uskutočnili merania žiarenia v oblasti Ajky vo Veszprémskej župe, kde v pondelok unikol z dvoch skládok červený kal. Podľa vyhlásenia Štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ), zverejneného maďarskou tlačovou agentúrou MTI, zo žiarenia prítomného v kale nehrozí akútna hrozba zdravia.
Odborníci tiež urobili laboratórne testy kalu, ktorý je odpadom pri produkcii oxidu hlinitého suroviny potrebnej na výrobu hliníka. Výsledky meraní a testov poskytli štábu, ktorý vedie odstraňovanie následkov katastrofy.
Vytekajúce bahno usmrtilo štyroch ľudí, štyria ďalší sú nezvestní a 120 utrpelo zranenia.
Pre ekologickú katastrofu pozastavili činnosť spoločnosti MAL Maďarský štátny tajomník zodpovedný za ochranu životného prostredia Zoltán Illés dnes s okamžitou platnosťou pozastavil činnosť maďarskej spoločnosti na výrobu hliníka Magyar Alumínium Termelö és Kereskedelmi (MAL) Zrt. a súčasne nariadil, aby podnik zabránil pretrvávajúcemu úniku kalu pri Ajke.
Illés v západomaďarskej obci Kolontár po zasadaní branného výboru podľa tlačovej agentúry MTI povedal, že po tragédii v podniku ďalej prebiehala výroba. Existuje podozrenie, že k ekologickej katastrofe došlo z dôvodu prekročenia povoleného objemu skladovaného kalu a ani skládky neboli zriadené odborne, konštatoval.
Ako dodal, je tiež možné. že došlo k posuvu pôdy vplyvom preťaženia a následne k porušeniu hrádze v jednom rohu. Štátny tajomník podniku nariadil, aby zastavil pretrvávajúci únik kalu.
Hlinikáreň necíti vinu Maďarská spoločnosť na výrobu hliníka Magyar Alumínium Termelö és Kereskedelmi (MAL) Zrt. necíti vinu za ekologickú katastrofu, ku ktorej došlo v pondelok po pretrhnutí hrádze skládky červeného kalu, vyplýva to z dnešného vyjadrenia vedenia podniku.
Červený kal podľa MAL neohrozuje zdravie, nespôsobuje trvalé následky a odhadovanú materiálnu škodu považuje vedenie za prehnanú.
Riaditeľ MAL Zoltán Bakonyi a predseda predstavenstva Lajos Tolnay v obci Kolontár podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI po zasadnutí rady obrany novinárom uviedli, že podnik dodržiava všetky predpisy a nechápu, prečo bola pozastavená činnosť spoločnosti.
Podľa vyjadrenia šéfov firmy poskytnú samosprávam postihnutých obcí humanitárnu pomoc vo výške 30 miliónov forintov (110.204 eur). Materiálové škody odhadované vo výške desiatich miliárd forintov (36,7 milióna eur) označili za prehnané.
Zástupca maďarského ministra životného prostredia Zoltán Illéš vo štvrtok oznámil, že zastavil činnosť hlinikárne MAL, majiteľa nádrže s odpadom, ktorý zaplavil okolité dediny a vyžiadal si štyri obete.
Ako dodal, rozhodnutie nadobudlo okamžitú platnosť. Minister vnútra Sándor Pintér v Kolontári zároveň uistil, že v regióne Ajka už viac nebezpečenstvo nepretrváva.
Sústrasť vyjadril prezident
Maďarský prezident Pál Schmitt navštívil dnes v budapeštianskej Vojenskej nemocnici pacientov, ktorí utrpeli zranenia pri pondelňajšom úniku červeného kalu pri západomaďarskej Ajke. Najvyšší predstaviteľ pred novinármi vyjadril sústrasť pozostalým obetí tragédie. Maďarské úrady potvrdili úmrtie štyroch ľudí.
Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Schmitt vyjadril poďakovanie záchranárom, policajtom, vojakom, požiarnikom, lekárom a pracovníkom civilnej ochrany. Vyjadril nádej, že tí, čo sú za katastrofu zodpovední, budú nájdení.
Prezident najprv navštívil dvoch pacientov, ktorí sú v kritickom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti. Vo Vojenskej nemocnici ošetrujú celkom desať pacientov s popáleninami, z nich traja sú zranení ťažko. V ďalšej budapeštianskej nemocnici sú ôsmi pacienti, desiatky ľudí sú hospitalizovaní v Ajke a vo Veszpréme.
Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval ministra vnútra Sándora Pintéra, aby viedol detailné vyšetrenie tragédie z trestnoprávneho hľadiska i z hľadiska majetkovej zodpovednosti.
"Neexistujú informácie, ktoré by naznačovali, že by katastrofu spôsobila príroda. Možno predpokladať, že za ňou stojí človek," povedal Orbán.