Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
AMSTERDAM, BRATISLAVA. Muž, od ktorého závisí funkčnosť novej holandskej menšinovej vlády, čelí súdu za šírenie nenávisti proti moslimom a ich diskrimináciu.
Geertovi Wildersovi na procese, ktorý včera znovu otvorili, hrozia dva roky väzenia alebo pokuta do 7600 eur.
Ako obranu si zvolil protestné mlčanie. Len na úvod líder antiislamskej holandskej Strany slobody povedal, že spolu s ním stojí pred súdom sloboda prejavu mnohých Holanďanov. V júnových voľbách ho podporilo asi jeden a pol milióna voličov.
„Sedím na lavici obžalovaných za to, že som povedal pravdu. Neodvolám nič z toho, čo som povedal," trval včera na svojom v prvý deň súdu .
Islam prirovnal k fašizmu Na ten sa dostal pre výroky v posledných rokoch vrátane toho, v ktorom prirovnal svätú knihu moslimov Korán k Hitlerovmu manifestu Mein Kampf. Islam tiež označil za „fašistickú" ideológiu. Nenávisť mal šíriť aj krátkym filmom Fitna, kde spájal terorizmus islamských extrémistov s Koránom.
GEERT WILDERS (47)
zakladateľ protiislamskej Strany slobody (2004), preslávil ho krátky film Fitna (2008), kde spojil terorizmus islamských extrémistov s islamom a Koránom, žije pod neustálou policajnou ochranou pre hrozby smrťou, nová menšinová pravicová vláda ráta s jeho podporou, plánuje zákaz buriek a obmedzenie imigrácie.
Predsedajúci sudca komentoval Wildersovo rozhodnutie mlčať a neodpovedať na otázky na súde. Vraj ho v minulosti kritizovali, že sa vyhýba diskusii. „Vyzerá to tak, že to robíte aj teraz," povedal sudca Jan Moors.
Obhajoba preto namietla, že je zaujatý aj s ďalšími dvomi sudcami. O tom, či ich vymenia, sa má rozhodnúť dnes.
Prípad od januára minulého roku niekoľkokrát odložili. Wilders ho vidí ako politické prenasledovanie. Deň pred procesom na svojom konte na Twitteri napísal, že je to pre neho „hrozný deň". „So mnou je na súde sloboda prejavu aspoň jeden a pol milióna ľudí."
Využije to v politike Analytici si myslia, že proces využije politicky.
„Wilders sa snaží profilovať ako bojovník proti status quo, takže sa pokúsi proces premeniť na politickú udalosť, aby dokázal, že má pravdu, keď hovorí, že v Holandsku neexistuje sloboda prejavu," povedal pre Financial Times Dick Houtman, profesor sociológie na univerzite v Rotterdame.
Podľa BBC nie je jasné, či by výsledok procesu mohol ovplyvniť Wildersovu účasť na vládnutí. Wildersova strana si v júnových voľbách dvojnásobne polepšila oproti tým predchádzajúcim a získala 26 kresiel.
Stala sa tak jazýčkom na váhach, vďaka ktorému môže vládnuť menšinová vláda liberála Marka Rutteho. Cez víkend ju odobrili na sneme jeho koaliční partneri kresťanskí demokrati. Viac než tretina však hlasovala proti spojeniu s Wildersom.
Sporný súd Podľa rozhlasovej stanice Radio Netherlands Worldwide sú Wildersove výroky rovnako kontroverzné ako rozhodnutie súdiť ho za ne.
„Holandská spoločnosť je rozdelená napoly. Čo je dôležitejšie: sloboda prejavu alebo sloboda vierovyznania?" píše na svojej stránke.
Súd má o tom rozhodnúť 4. novembra.