Francúzska vláda považuje reformu, proti ktorej sa postavili milióny ľudí, za kľúčový nástroj na znižovanie deficitu v penzijnom systéme.
PAPRÍŽ.
Odbory dúfajú, že do ulíc vyjdú dva až tri milióny demonštrantov. Po celom Francúzsku je nadnes naplánovaných asi 230 protestov. Ide už o štvrté kolo protestných zhromaždení za tento mesiac.
Zákon, ktorý zvyšuje vek odchodu od dôchodku, sa začne vo francúzskom senáte prerokúvať 5. októbra. Podľa prieskumu, publikovaného v denníku L'Humanite, podporuje protesty 70 percent Francúzov. Odbory plánujú štrajk aj na 12. októbra.
Francúzska vláda považuje legislatívu za kľúčovú pre odstránenie rastúceho deficitu v penzijnom systéme, pre znižovanie deficitu verejných financií a udržanie triedy úverovej schopnosti krajiny.
Odbory zas dúfajú, že štrajky prinútia vládu ustúpiť od reformy, ktorá je "vlajkovou loďou päťročného funkčného obdobia prezidenta Nicolasa Sarkozyho", uviedla tlačová agentúra Reuters.
Zákon by mal zvýšiť minimálny zákonný vek odchodu do dôchodku zo 60 na 62 rokov. Vek, keď ľudia môžu odísť do dôchodku s plnou penziou, sa má zvýšiť zo 65 rokov na 67. Je to hlavná časť vládneho plánu na získanie rovnováhy vo financiách do roku 2018.
"Načúvam demonštrujúcim, rozumiem ich hnevu. Ale úlohou hlavy štátu je, aby si splnila svoje povinnosti," povedal v piatok Sarkozy. Dodal, že penzijná reforma a rozpočtové škrty sú rozhodujúce pre konkurencieschopnosť krajiny.