Povedal to pre TASR štátny tajomník srbského ministerstva pre Kosovo OLIVER IVANOVIČ v rozhovore o situácii v Kosove po demontáži vysielačov spoločnosti Telekom Srbija a pred nedeľňajším uvedením patriarchu Irineja do úradu v kosovskom meste Peč.
Aká je situácia v Kosove po zničení časti vybavenia srbskej mobilnej spoločnosti Telekom Srbija? Koľko obyvateľov zostalo bez signálu a o ktoré enklávy presne ide?
Situácia v Kosove sa počas uplynulých niekoľko dní nezmenila. To znamená, že po prvom ničení stĺpov a antén mobilného telefonického signálu a niektorých prvkov vybavenia spojených s pevnými telefonickými linkami máme úplné prerušenie mobilných telefonických liniek v dvoch veľkých enklávach Gračanici a v centrálnej časti s asi 20.000 obyvateľmi. Úplne bez signálu je aj oblasť Kosovsko Pomoravlje, kde žije takisto vyše 20.000 obyvateľov. Ide teda o niečo viac ako 40.000 obyvateľov, ak sa nim ešte dodajú niektoré enklávy medzi Prištinou a Mitrovicou, môžeme povedať, že do 50.000 ľudí je odpojených od telefonického signálu. Úplne odpojené nie sú Štrpce a v niektorých oblastiach Pomoravlja, zostali ešte funkčné pevné linky signál sa tam dostáva z užšej časti Srbska. Jednoducho povedané, existujú technické možnosti, ktoré sme využili. Ide však o obrovské škody, následkom ktorých už máme jedného človeka, ktorý prišiel o život - jednoducho preto, lebo si nemohol zavolať sanitku.
Úplne odpojené znamená, že nemajú ani mobilné, ani pevné linky?
Áno, približne 40.000 až 45.000 ľudí zostalo bez mobilného aj pevného telefonického spojenia.
Aké môžu byť dôsledky tohto stavu?
Dôsledky tohto stavu zasahujú aj do bezpečnostnej oblasti. V prvom rade neexistuje možnosť zavolať políciu, hasičov ani lekára. To znamená, že vo všetkých troch oblastiach, zdravia, fyzickej bezpečnosti i v prípade požiaru neexistuje pre týchto ľudí adekvátne riešenie. Osobitný psychologický problém je aj to, že títo ľudia nemôžu komunikovať s príbuznými. Keď sa žije v takomto nie bezpečnom priestore, akým je Kosovo, nedostatok informácií je vždy živnou pôdou pre špekulácie a dohady, čo by sa tam mohlo diať. Medzi Srbov to prirodzene vnáša veľký nepokoj - jednak medzi tých, ktorí žijú v enklávach, a jednak medzi ich príbuzných, ktorí žijú v ďalších častiach Srbska alebo na severe Kosova.
Dokedy môže takáto situácia pretrvávať a aké sú riešenia?
Podľa môjho názoru neexistuje riešenie dovtedy, kým nebudeme rokovať. Jedinou šancou je vstúpiť do rozhovorov a prostredníctvom nich nájdeme nejaké riešenie tohto problému. Ja nevidím alternatívu, pretože existujú nejaké technické riešenia, ktorými môžeme improvizovať, tie však nie sú dlhodobé.
Existuje možnosť, že k ničeniu príslušenstva Telekomu Srbija dôjde aj na severe Kosova?
Teoreticky je to možné, ale prakticky nie. Pretože v prípade, keby sa niečo takéto stalo, by to aj vyvolalo reakciu obyvateľstva. To znamená, že ten, kto by sa odhodlal na ničenie, by sa mohol ocitnúť v značne nepríjemnej situácii. Obyvatelia nedovolia, aby sa k anténam priblížil, alebo by do neho hádzali kamene. Ľudia nedovolia, aby im vzali niečo, čo je pre nich životne dôležité.
Očakávajú sa nejaké komplikácie v súvislosti s uvedením patriarchu Irineja do funkcie v kosovskom meste Peč? Koľko Srbov sa na ceremóniu chystá a kto ich bude zabezpečovať?
Synoda Srbskej pravoslávnej cirkvi vydala vyhlásenie s prosbou, aby sa z uvedenia patriarchu nerobila politická záležitosť. Teda aby predstavitelia vlády obmedzili svoju prítomnosť v zmysle toho, aby sme teraz nerobili v tých priestoroch nejakú promóciu vlády. My sme to absolútne rešpektovali. Výlučne prezident (Boris) Tadič pocestuje dole a bude na ceremónii prítomný v mene všetkých. To samozrejme nevylučuje možnosť, aby išiel aj niekto iný, ministri ani štátni tajomníci však prítomní nebudú. Úrady KFOR i diplomatických misií, s ktorými spolupracujeme, ma ubezpečili, že KFOR, EULEX i miestna polícia urobia všetko pre to, aby nedošlo k nijakému, ani najmenšiemu incidentu.
Ťažko povedať, koľko Srbov príde. V tomto zmysle neexistuje jednotná databáza všetkých údajov. Ľudia sa nahlasovali na viacerých miestach. Podľa odhadov to však bude najmenej od 4000 do 5000, možno dokonca do 10.000 ľudí. Je to však veľmi malý priestor, ktorý objektívne nemôže prijať viac ako 3000 ľudí.
Potrebujú na vstup do Kosova nejaké zvláštne povolenie alebo doklady?
Nie. Obyčajní ľudia nepotrebujú žiadne povolenie, stačí, ak využijú bežne dostupné dopravné spoje a prostriedky.
Kosovský prezident tento týždeň rezignoval. Môže táto skutočnosť vplývať na budúce rokovania medzi Belehradom a Prištinou?
Každopádne môže vplývať, to sa však ešte nevie. Budeme čakať na ďalšie kroky. Rezignácia prezidenta ako taká nemusí bezpodmienečne znamenať odloženie rokovaní. Mne sa však zdá, že táto rezignácia prezidenta vyvolá predčasné voľby, a to už je iná vec. Keď máme odstupujúcu vládu, odstupujúci parlament a odstupujúceho prezidenta, vtedy fakticky rokujeme s nejakou odstupujúcou delegáciou. A to nie sú príliš dobré podmienky na to, aby sme dospeli k dohode.
Ľudia, ktorí tú prácu vykonávajú iba dočasne, nie sú pripravení na dohodu, ale iba premosťujú obdobie dovtedy, kým zodpovednosť za rokovania na seba neprevezme novozvolený prezident a novozvolená vláda.
Na akej úrovni budú rokovania medzi Srbskom a Kosovom prebiehať?
To je ťažko povedať. Otázka znie, či vôbec začneme rokovať s ľuďmi, ktorí budú na odchode z funkcie. Tiež je dôležité vedieť, aký bude formát rokovaní, aké budú prvé témy a kto bude z medzinárodných predstaviteľov prítomný v rokovacej miestnosti. Ťažko zatiaľ hovoriť aj o nejakom termíne. Všetko závisí od toho, či budú mať Albánci predčasné voľby. Ak budeme mať predčasné voľby, rokovania sa môžu začať, nebudú však dlho trvať, lebo sa budú zaoberať predvolebnou kampaňou. A predvolebná kampaň nevytvára práve najlepšie podmienky pre rokovania.
To znamená, že rezignovať na svoju funkciu môže aj kosovský premiér Hashim Thaci?
Veľmi ľahko sa to môže stať.