WASHINGTON.
Ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová a ministerka zdravotníctva Kathleen Sebeliusová v spoločnom vyhlásení označili experimenty z rokov 1946-48 za neetické a odsúdeniahodné.
"Hoci k týmto udalostiam došlo pred vyše 64 rokmi, pobúrilo nás, že k takémuto odsúdeniahodnému výskumu mohlo dôjsť pod zámienkou verejného zdravotníctva," uviedli ministerky. "Hlboko ľutujeme, čo sa stalo, a ospravedlňujeme sa všetkým jednotlivcom, ktorých postihli také ohavné výskumné praktiky."
Výskum v Guatemale po prvý raz odhalila profesorka Susan Reverbyová z Wellesley College v štáte Massachusetts v januárovej štúdii, ktorú zverejnila na svojej webovej stránke. Podľa dokumentu vedci pracujúci pre vládu USA zámerne infikovali syfilisom a kvapavkou 696 ľudí - mužov z guatemalskej väznice, ako aj mužov a ženy z psychiatrickej liečebne.
Reverbyová narazila na dokumenty o výskume, keď skúmala podobné experimenty vykonávané na mužoch afroamerického pôvodu, ktoré sa začali o desaťročie skôr. Služba verejného zdravotníctva USA uskutočňovala tieto experimenty pod zámienkou očkovania proti syfilisu. Vedci sa snažili zistiť, či penicilín dokáže okrem vyliečenia zamedziť infekcii v skorom štádiu, napísala Reverbyová.