ŽENEVA. Organizácia Spojených národov zverejnila dnes kontroverznú správu, ktorá opisuje stovky ukrutností počas konfliktu v Konžskej demokratickej republike (KDR) a navrhuje spôsoby ukončenia pretrvávajúcej takmer úplnej beztrestnosti páchateľov.
Správa je pokusom zdokumentovať porušovania ľudských práv v bývalom Zaire v rokoch 1993-2003, pri ktorých v krajine zahynuli desaťtisíce ľudí a mnohí ďalší sa stali obeťami znásilnenia, zmrzačenia či iných útokov.
Uvedené obdobie poznačila v regióne séria politických kríz, vojen a konfliktov, ktoré viedli k smrti miliónov ľudí. Vážneho porušovania ľudských práv sa podľa správy dopustilo najmenej 21 ozbrojených konžských skupín a v krajine pôsobili vojenské sily najmenej ôsmich iných štátov.
Všetky bojujúce strany systematicky používali znásilňovanie ako zbraň voči civilistom, pričom počas konfliktu využívali ozbrojené skupiny najmenej 30.000 detí, uvádza správa. Násilnosti spája s využívaním obrovského nerastného bohatstva rozľahlej stredoafrickej krajiny.
"Žiadna správa nemôže dostatočne opísať hrôzy, aké prežilo civilné obyvateľstvo... kde takmer každý človek môže rozprávať o utrpení a strate," uviedla v predhovore vysoká komisárka OSN pre ľudská práva Navi Pillayová.
Zverejnenie správy odložili o mesiac, aby sa k nej mohli vyjadriť susedné krajiny zapojené do bojov. Rwanda pohrozila stiahnutím svojich mierových síl z afrických konfliktných oblastí po tom, ako uniknutá verzia správy uvádzala, že jej vojaci spáchali v KDR genocídu. Záverečný text obsahuje miernejšie formulácie a konštatuje, že obvinenia z genocídy by mohol potvrdiť len súd.