Šéf poradcov amerického prezidenta Rahm Emanuel, ktorý mu pomohol presadiť kľúčové reformy, odchádza z Bieleho domu. Chce primátorské kreslo Chicaga.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Prezident mu môže byť vďačný za mnohé. Pomohol mu presadiť v Kongrese balíček stimulov, veľkú reformu zdravotníctva či reformu finančných trhov. Najväčšie zmeny, ktorými sa Barack Obama zapíše do dejín.
Rahm Emanuel (50), ktorého mnohí komentátori považujú za pravú ruku súčasného amerického prezidenta, vč piatok odišiel z Bieleho domu. Namiesto postu šéfa úradu sa bude uchádzať o kreslo primátora svojho (ale aj Obamovho) Chicaga. „Je fér povedať, že by sme nedosiahli to, čo sme dosiahli, bez Rahmovho vedenia,“ povedal v piatok pri rozlúčke novinárom Obama.
Denník New York Times označil Emanuela najsilnejším šéfom úradu od čias prvej Reaganovej vlády začiatkom 80. rokov. Až tak, že pôsobil ako premiér, ktorého Američania nemajú. Republikáni ho zasa označovali za človeka, ktorý poťahuje nitky v Bielom dome.
Aj v sprche
Tvrdým a agresívnym štýlom politiky bol Rahm Emanuel známy už z minulosti, keď pôsobil aj ako poradca prezidenta Clintona.
Bývalý tanečník baletu si za to vyslúžil prezývku Rahmbo. A nezostal jej nič dlžný ani ako Obamov poradca číslo jeden. Pri zháňaní hlasov pre prezidentove zákony dokázal byť skutočne tvrdý. Najviac to vykresľuje známy prípad, keď presviedčal demokratického kongresmana Erica Massa v sprchách kongresovej telocvične.
Nahý poradca prišiel k nahému kongresmanovi, bodal mu prstom do hrude a kričal na neho, aby hlasoval za Obamov rozpočet. „Viete, aké je čudné hádať sa o politike s nahým mužom?“ povedal neskôr Massa. „Ten človek by za hlas predal aj vlastnú matku,“ dodal.
Nástupca neznámy
Pre Obamu bol však najdôležitejším článkom jeho tímu. „Prezident začína deň stretnutím s Rahmom a aj končí deň stretnutím s Rahmom,“ povedal vo štvrtok novinárom Obamov hovorca Robert Gibbs.
To sa však už od tohto víkendu zmení. Rahm Emanuel odletí do Chicaga, kde by mal začať kampaň. Viesť tretie najväčšie americké mesto je pre Emanuela dlhodobo „vysnívaný job“.
Na jeho miesto zatiaľ zasadne poradca Pete Rouse. Iba dočasne, kým si prezident nenájde trvalú náhradu. Namiesto tvrdého chlapíka bude teraz skôr potrebovať vyjednávača. Aj preto, že po novembrových kongresových voľbách bude musieť prezident oveľa viac komunikovať s republikánmi, ktorí zrejme ovládnu Snemovňu a možno aj Senát.