BAGDAD. Irak prekonal dnes rekord ako krajina, v ktorej prebieha proces vytvárania novej vlády od parlamentných volieb najdlhšie. Informovali o tom noviny Washington Post.
Doterajší rekordne dlhý čas zaznamenali v Holandsku, kde v roku 1977 prešlo od volieb do sformovania vlády 207 dní, uviedli noviny s odvolaním sa na expertov.
V Iraku ide do dnešného dňa o 208. deň od volieb, pričom vyriešenie politickej patovej situácie je v nedohľadne. Od parlamentných volieb zo 7. marca prebiehajú spory týkajúce sa výkladu ústavy a toho, kto má právo vytvoriť vládu.
Politici náboženskej šiitskej koalície až dnes nominovali na ďalšie funkčné obdobie doterajšieho premiéra Núrího al-Málikího, informovali miestne tlačové agentúry. Stále však nie je jasné, či získa v parlamente potrebnú väčšinovú podporu. Na nominačnom stretnutí sa totiž nezúčastnila jedna z troch hlavných strán povolebnej šiitskej koalície, Iracká najvyššia islamská rada.
Nominácia je výsledkom rokovaní Málikího strany a stúpencov hnutia radikálneho duchovného Muktadu as-Sadra, ktorý súčasného predsedu vlády celé mesiace odmietal, údajne sa však dostal pod tlak Iránu, aby s jeho pokračovaním vo funkcii súhlasil.
Sekulárna koalícia šiitského expremiéra Ijáda Alláwího, ktorá získala najviac kresiel v parlamente, Málikího kategoricky odmieta. Postoj kurdských strán zatiaľ nie je jednoznačný.
Zástupca šiitského veľkého ajatolláha Alího as-Sístáního vyzval pri dnešných modlitbách politikov, aby tvorbu vlády urýchlili. Rôzne politické bloky "nekompromisne a tvrdo" trvajú na svojich požiadavkách na úkor krajiny a voličov, uviedol šejk Abd al-Mahdí al-Karbaláí.
Predstavitelia USA varovali, že takmer sedemmesačná kríza je bezpečnostným rizikom, pretože ju môžu využiť vzbúrenci.