Ukrajina sa vracia k systému silného vládcu, ktorý vedie armádu lojálnych úradníkov. Parlament
a súdy budú len predĺženou rukou prezidenta.
MOSKVA, PRAHA. Ústavný súd Ukrajiny v piatok prijal škandálny verdikt. Zákon číslo 2222-IV z roku 2004 vyhlásil za neústavný a vrátil prezidentovi obrovskú časť právomocí, ktoré, naopak, odobral parlamentu.
Definitívne tak pochoval jednu z najväčších demokratických reforiem, ktoré nasledovali po oranžovej revolúcii pred šiestimi rokmi.
Zdesená opozícia
Ukrajinská opozícia je zdesená. To, čo dokázala presadiť po veľmi dlhom boji, jedným rozhodnutím zničil Ústavný súd. Reformu, ktorá viedla k zrušeniu až autokratických právomocí prezidenta, anuloval.
Líderka opozície Julia Tymošenková nazvala verdikt „ukrajinským GKČP“. Ide o skratku Štátneho výboru pre výnimočný stav, ktorý chcel v roku 1991 v Sovietskom zväze obnoviť totalitný systém.
Na Ukrajine tak de facto znovu platí ústava z roku 1996. Podľa niektorých expertov to vytvára právny zmätok a podrýva to legitimitu súčasnej moci, ktorá si však, naopak, myslí, že je súdnym verdiktom posilnená.
„Vláda, parlament i prezident vznikli a fungujú podľa ústavy z roku 2004,“ upozorňuje poslanec z Bloku Julie Tymošenkovej Sergej Vlasenko. On aj viacero opozičných poslancov teraz volájú po okamžitom odstúpení prezidenta, vlády i rozpustení parlamentu. Podľa nich by mali byť všetci predstavilia moci zvolení znovu, keďže sa riadili podľa dnes už neústavných zákonov.
Surealizmus po kyjevsky
„Začali sme žiť v surrealistickom štáte,“ hnevá sa Vlasenko, ktorému prekáža, že situácia je neprehľadná. „Pokiaľ zajtra Ústavný súd vyhlási prezidenta za cára, nebudú sa tomu čudovať,“ dodáva. Prezident krajiny Viktor Janukovyč, naopak, vyjadril spokojnosť s rozhodnutím súdu. Jeho postavenie bude značne posilnené.
A to len preto, že Ústavný súd spochybnil formálne procedúry, ktoré napadla Janukovyčova Strana regiónov. Po krátkom období, keď ukrajinský parlament získal slušný vplyv, sa z prezidenta stáva ústredná politická postava na štýl Ruska, kde je parlament len doplnkom vládnutia.
Návrat starých časov
Janukovyč, ktorý sa stal prezidentom len tento rok, tak získa vplyv, aký mal Leonid Kučma. Kontroverzný prezident, ktorý bol zapletený do vraždy novinára George Gongadzeho a za jeho vlády bola brutálne potlačená sloboda slova.
Tá je podľa medzinárodných novinárskych organizácií ohrozená znovu. Nedávno zmizol investigatívny ukrajinský novinár, viacero ďalších bolo zbitých, televízie čelia cenzúre a šéfom tajnej služby sa stal mediálny magnát. Definítivne sa tak skončila éra, ktorou sa za Janukovyčovho predchodcu Viktora Juščenka Ukrajina priblížila k Európskej únii.
Autor: Agentúra Epicentrum