PRAHA. Okresný súd v Znojme dnes rozhodol, že mesto Moravský Krumlov musí vydať Prahe súbor obrazov Alfonsa Muchu Slovanská epopeja. Praha vedie s moravským mestečkom spor o obrazy už od leta.
Verdikt súdu neznamená definitívne určenie vlastníctva, o ktoré sa hlásia okrem českej metropoly aj príbuzní slávneho secesného maliara. Súd rozhodol iba vo veci vydania obrazov na chystanú výstavu v pražskej Národnej galérii, ktorá má trvať do konca mája 2011.
K vlastníctvu sa hlási aj Muchov vnuk
V júli sa sťahovanie 20 veľkoformátových obrazov z Moravského Krumlova do Prahy zastavilo po tom, ako moravské mestečko vydalo predbežné opatrenie, podľa ktorého obrazy majú zostať na miestnom zámku až do konečného rozhodnutia súdu, kto je ich majiteľom.
K vlastníctvu Slovanskej epopeje sa okrem Prahy hlási aj maliarov vnuk John Mucha. Ten uznáva, že Alfons Mucha obrazy Prahe na konci 20. rokov minulého storočia daroval, ale zmluvu označuje za tzv. neúčinnú, pretože nebola splnená dôležitá podmienka autora, aby hlavné mesto postavilo pre epopeju vhodný výstavný pavilón.
Za to, aby obrazy slávneho secesného maliara zostali v Moravskom Krumlove, sa v lete prihovoril aj český prezident Václav Klaus. Jeho argument je jednoduchý: v hlavnom meste je už dnes pamiatok a vystavených diel viac ako dosť.
Obrazy mali byť v Krumlove dočasne
Obrazy s výjavmi z dejín Slovanov sú na zámku v Moravskom Krumlove v okrese Znojmo dočasne už od roku 1950. Po zreštaurovaní boli obrazy v roku 1963 na zámku sprístupnené verejnosti. Slovanská epopeja je pre Moravský Krumlov už desaťročia hlavným turistickým lákadlom a aj to je jeden z dôvodov, prečo sťahovanie vyvolalo v mestečku obrovský odpor.
Alfonz Mucha (1860 - 1939) (na snímke), ikona českej i európskej secesie, namaľoval veľkoformátové obrazy v rokoch 1910 - 1928 a následne ich venoval Prahe a československému ľudu. Počas druhej svetovej vojny boli obrazy ukryté na dvoch miestach v Prahe. Roky vojny diela prežili, ale poškodila ich vlhkosť.