KODAŇ. Stalo sa tak v čase piateho výročia pôvodného zverejnenia kresieb v dánskej tlači.
Dvanásť karikatúr sa objavilo na stránkach novín Jyllands-Posten v septembri 2005. O niekoľko mesiacov neskôr došlo v reakcii na to k rozsiahlym násilným protestom v niektorých moslimských krajinách.
Kultúrny editor novín Jyllands-Posten, Flemming Rose, ktorý schválil karikatúry k článku o autocenzúre, uviedol, že napísal knihu v snahe diskutovať o slobode prejavu v širšom meradle. "Pre mňa táto kniha znamená koniec fázy týkajúcej sa karikatúr Mohameda," poznamenal.
V predvečer vstupu knihy do predaja dánska vláda vyjadrila obavy z možných ďalších protestov. Dánska ministerka zahraničných vecí Lene Espersenová sa stretla s veľvyslancami 17 moslimských krajín s cieľom vyhnúť sa možnému napätiu pred 5. výročím zverejnenia karikatúr.
Minulý týždeň sa Espersenová stretla s lídrami Organizácie islamskej konferencie (OIC) a Ligy arabských štátov (LAŠ).
Islamské právo vo všeobecnosti nepripúšťa žiadne zobrazovanie proroka, a to ani priaznivé, z obáv, že by to mohlo viesť k modlárstvu.
Na tlačovej konferencii v predvečer publikácie knihy Rose z nej citoval jednu z viet, kde sa hovorí, že "karikatúry nelegitimizujú násilie a tento problém nie je hoden ani jedného ľudského života".
Rose opisuje v knihe svoje zážitky z doby, keď bol zahraničným korešpondentom v Rusku, svoje stretnutia s disidentmi a ich silnú vieru v dôležitosť slobody prejavu v totalitných spoločnostiach.
V knihe možno tiež nájsť maľby, fotografie a príklady iných druhov umenia, ktoré vyvolali kontroverzie a boli zakázané.
Po zverejnení karikatúr sa Roseovi opakovane vyhrážali - tento osud zdieľa s Kurtom Westergaardom, bývalým karikaturistom Jyllands-Posten, ktorý nakreslil karikatúru proroka Mohameda s bombou v turbane.