Belehrad 28. mája (TASR) - Srbský premiér Zoran Djindjič dnes upozornil prokuratúru Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), aby si nerobila veľké očakávania od rozhodnutia Belehradu sprístupniť svoje archívy.
Podľa Djindjiča archívy nemôžu poskytnúť veľa dôkazov, keďže bombardovanie NATO z jari 1999 zničilo množstvo záznamov. V rozhovore pre agentúru Reuters Djindjič okrem toho vyjadril presvedčenie, že väčšinu vojnových zločinov spáchali jednotlivci a členovia polovojenských síl a v zachovaných dokumentoch sa nenájdu žiadne dôkazy o účasti štátu.
Lietadlá aliancie počas kampane zasiahli všetky hlavné policajné a armádne štáby v centre Belehradu, pričom väčšinu z nich poškodili tak, že sa nedajú zrekonštruovať.
"Všetko čo existuje, bude poskytnuté. Je v našom záujme zosobniť zodpovednosť a zistiť, či sa na vojnových zločinoch podieľala nejaká štátna inštitúcia. Ale oni (predstavitelia ICTY) teraz chcú veci, ktoré NATO zámerne zničilo, aby zabránilo polícii v ich využívaní," povedal Djindjič.
ICTY a organizácie na ochranu ľudských práv v ostatných týždňoch vyvíjali na Belehrad tlak s cieľom získať prístup k archívom, ktoré môžu obsahovať dôkazy o vine exprezidenta Slobodana Miloševiča a iných obvinených.
Djindjič - líder reformistickej koalície, ktorá Miloševiča koncom roku 2000 zvrhla - však upozornil, že existujúce záznamy nezodpovedajú západným štandardom archivovania a dokumentovania. "Nemáme ani poriadny katastrálny register, nehovoriac o tajných záznamoch alebo o tom, čo z nich zostalo," dodal.
Juhoslovanský minister vnútra Zoran Živkovič minulý týždeň oznámil, že belehradská vláda sprístupnila časť svojich archívov vyšetrovateľom haagskeho tribunálu.