SME

AI kritizuje porušovanie ľudských práv v mnohých krajinách sveta

Washington 28. mája (TASR) - Medzinárodná organizácia Amnesty International (AI) v dnes zverejnenej výročnej správe o porušovaní ľudských práv vo svete ...

Washington 28. mája (TASR) - Medzinárodná organizácia Amnesty International (AI) v dnes zverejnenej výročnej správe o porušovaní ľudských práv vo svete obvinila viaceré európske krajiny z bežnej praxe mučenia a zlého zaobchádzania s väzňami.

AI uvádza zoznam 34 krajín, v ktorých sú poriadkové a policajné sily obvinené z mučenia alebo zlého zaobchádzania. Medzi nimi je aj Španielsko, Gruzínsko, Albánsko, Litva a Rumunsko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv pripomína početné prípady mučenia a zlého zaobchádzania s mužmi, ženami a deťmi v Turecku. Mučenie zostáva systematickou praxou a mučitelia sa len zriedkakedy dostanú pred súd.

SkryťVypnúť reklamu

AI obviňuje ruské jednotky nasadené vo vojenských operáciách v Čečensku z mučenia, popráv a nezákonného väznenia. Medzinárodné práva však takisto porušujú čečenskí povstalci, keď sa vo svojich akciách dostatočne nezaoberajú osudom civilného obyvateľstva a popravujú a uväzňujú ruských vojakov. Prípady mučenia a zlého zaobchádzania hlásili aj z mnohých iných miest Ruskej federácie.

V súvislosti so septembrovými útokmi v USA Amnesty International uvádza, že Veľká Británia prijala bezpečnostnú legislatívu, ktorá "otvára cestu porušovaniu ľudských práv". Organizácia vyslovila ľútosť predovšetkým nad zákonom umožňujúcim dočasne zadržať bez možnosti právneho odvolania akéhokoľvek cudzinca podozrivého z ohrozenia národnej bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotky Spojených národov v Bosne a Hercegovine (SFOR) bez obvinenia zadržali a umiestnili do izolácie najmenej 12 osôb podozrivých z teroristických aktivít, zväčša po 11. septembri.

AI vyjadrila znepokojenie nad hrozbou represívnych opatrení voči hnutiam islamistickej opozície v Uzbekistane a Kirgizsku.

Mimovládna organizácia tiež poukazuje na sprísnenie podmienok pre žiadateľov o azyl vo Švédsku a odsúdila spôsob vyhostenia dvoch Egypťanov z tejto krajiny do Egypta, kde im hrozí mučenie a nespravodlivý súdny proces.

Znepokojujúca zostáva aj situácia na Balkáne. AI pripomína prečiny proti ľudskosti spáchané minulý rok v Macedónsku na oboch stranách počas konfliktu medzi vládnymi jednotkami a povstalcami z radov albánskej menšiny. V správe sa uvádza, že desaťtisíce osôb sa nebudú môcť vrátiť späť do svojich domovov v Bosne a Hercegovine v dôsledku fyzických hrozieb alebo diskriminácie na ich pracovisku.

SkryťVypnúť reklamu

Z ostatných krajín sveta si Amnesty International všíma popravy v Kambodži, represie proti moslimom a časté využívanie trestu smrti v Číne, popravy v Thajsku, mučenie a politické vraždy v Zimbabwe. Na zoznam AI sa dostala aj India, Bahamy, Afganistan, Indonézia, Mjanmarsko a ďalšie krajiny.

V Zimbabwe dochádzalo podľa AI k častým politickým represiám pred marcovými voľbami, v ktorých zvíťazil kontroverzný prezident Robert Mugabe a ktorých priebeh kritizovalo medzinárodné spoločenstvo. Od konania volieb muselo z krajiny utiecť už 17.000 ľudí.

AI kritizuje za porušovanie ľudských práv armádu a polovojenské jednotky v Kolumbii, kde je nezvestných viac ako 300 osôb, 4000 civilistov zabili armádou podporované polovojenské skupiny a viac ako 1700 ľudí uniesli povstalci.

SkryťVypnúť reklamu

Mučenie zostáva aj naďalej praktikou využívanou bezpečnostnými silami v krajinách Latinskej Ameriky - od Mexika až po Peru, konštatuje AI a dodáva, že v tejto časti sveta úrady naďalej zastrašujú aktivistov bojujúcich za ľudské práva, pričom minimálne jedna z týchto osôb bola aj zavraždená.

Amnesty uvádza, že k intenzívnejšiemu porušovaniu ľudských práv než v uplynulom období dochádzalo v niektorých ázijských krajinách. V mnohých prípadoch nasledovali takéto praktiky po prijatí brutálnych bezpečnostných zákonov, schválených v súvislosti s teroristickými útokmi v USA z 11. septembra.

Hoci pozornosť sa v druhej polovici roka sústreďovala hlavne na Afganistan, ľudské práva boli podľa AI porušované aj v iných štátoch tejto oblasti - od Nepálu až po Filipíny.

SkryťVypnúť reklamu

AI upozorňuje, že kým medzinárodné spoločenstvo obracia aktuálne svoju pozornosť na spor o Kašmír medzi Indiou a Pakistanom, nikto si nevšíma skutočnosť, že do času, keď sa tam objavila hrozba vypuknutia jadrového konfliktu, zahynulo v kašmírskej oblasti každý mesiac v priemere 100 civilistov.

Na Srí Lanke sa objavovalo čoraz viac prípadov znásilnení a mučenia, páchaných tamojšou armádou. V Číne viedla kampaň proti zločinu k takmer 2500 popravám, uvádza AI.

K systematickému pošliapavaniu ľudských práv dochádzalo podľa AI v uplynulom roku aj na Blízkom východe, pričom sa ho dopúšťali obe strany, izraelské bezpečnostné sily aj palestínske radikálne skupiny.

Správa ďalej informuje, že stovky civilistov padli za obeť islamským fundamentalistom v Alžírsku, a kritizuje Egypt za praktizovanie mučenia.

SkryťVypnúť reklamu

1 sla pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 971
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 294
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 148
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 525
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 611
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 302
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 258
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 116
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ladislav Nagy sa podieľal na projektovaní najväčších mostov cez Dunaj ako Prístavný most a Apollo most.

Kratšie mosty je lepšie postaviť nanovo, hovorí projektant Ladislav Nagy.


1
Premiér Robert Fico.

Pokračujúca konsolidácia je potrebná.


TASR a 1 ďalší 81
Salvádorský prezident Nayib Bukele.

Nayib Bukele je doma veľmi populárny.


18
Splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Raši vyzval Kotlára, aby zverejnil analýzu o vakcínach.


SITA a 1 ďalší 51

Neprehliadnite tiež

I Če-mjong

Demokratická strana nominovala I Če-mjonga.


TASR
Príslušníci nemeckej polície.

V Berlíne opakovane dochádza k nehodám spojeným z tzv. surfovaním na streche idúcich vlakov.


TASR
Jordan Bardella.

Bardella je šéfom Národného združenia.


TASR
Ilustračná fotografia.

Obe strany spolu uzavreli prímerie v novembri minulého roka.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu