Islamabad 28. mája (TASR) - Britský minister zahraničných vecí Jack Straw dnes na stretnutí s pakistanským prezidentom Parvízom Mušarráfom hovoril o naliehavej potrebe ukončenia cezhraničného terorizmu, ktorý jeho krajinu doviedol na pokraj vojny s Indiou.
Straw sa po dnešnom príchode do Islamabadu v rámci návštevy juhoázijského regiónu, zameranej na zabránenie vojny medzi nukleárnymi rivalmi, stretol s Mušarráfom a pakistanským ministrom zahraničných vecí Abdulom Sattárom.
India tvrdí, že jej dochádza trpezlivosť po decembrovom útoku na jej parlament a nedávnom útoku na vojenskú základňu v Kašmíre, z ktorých obviňuje Pakistanom podporovaných extrémistov. V súvislosti s vyše miliónom vojakov rozmiestnených na hraniciach a nukleárnymi zbraňami na oboch stranách Straw vyhlásil, že nebezpečenstvá sú "očividné a podstatné".
Podľa Strawa možno konflikt, ktorého stredobodom je sporný himalájsky región Kašmír, vyriešiť len prostredníctvom dialógu. Islamabad však musí zastaviť prenikanie ozbrojencov cez hranice, keďže všetky členské štáty OSN, vrátane Pakistanu, musia "účinne a dôsledne" zasahovať proti všetkým formám terorizmu.
Straw na tlačovej konferencii v Islamabade uviedol, že Pakistan v minulosti bezpochyby pomáhal skupinám, ktoré by označil ako bojovníkov za slobodu - zvyšok sveta ich však považuje za teroristov alebo aktivistov, pri prechode kašmírskej kontrolnej línie.
Mušarráf v pondelkovom prejave prisľúbil, že pakistanské územie nebude využité na cezhraničný terorizmus. Tvrdil tiež, že v Kašmíre neprebieha žiadna infiltrácia. Podľa Strawa budú tieto záležitosti posudzovať na základe výsledkov.
India a Pakistan viedli dve z troch vzájomných vojen od získania nezávislosti od Británie v roku 1947 o Kašmír. Naí Dillí považuje jediný indický štát s prevahou moslimov za neoddeliteľnú súčasť svojho územia. Islamabad Indiu obviňuje z rozsiahleho porušovania ľudských práv v regióne a tvrdí, že Kašmírčania majú právo na sebaurčenie.
Straw vyjadril znepokojenie nad situáciou v oblasti ľudských práv v indickej časti Kašmíru, podľa neho sa však zlepší len v prípade ukončenia terorizmu. Ako dodal, svet nevidí žiaden rozdiel medzi bojovníkmi za nezávislosť a teroristami. Pripomenul pritom skúsenosť Británie so Severným Írskom.