SME

Radičová v Kosove: Slovensko v misii KFOR končí

Slovenská republika sťahuje svojich vojakov z misie KFOR v Kosove. Na základni Šajkovac v Kosove to potvrdila predsedníčka vlády SR Iveta Radičová.

ŠAJKOVAC Slovenská republika sťahuje svojich vojakov z misie KFOR v Kosove. V rámci jednodňovej pracovnej návštevy slovenského kontingentu to dnes na základni Šajkovac potvrdila predsedníčka vlády SR Iveta Radičová.

"Slovenská republika podpísala svoj pôvodný kontrakt do jesene tohto roka. Takže dostáli sme svojich záväzkov." Uviedla premiérka s tým, že samotný odsun bude postupný až do konca novembra tohto roka. "Je presný rozpis postupného odchodu našej jednotky. A je naplánovaný v takých skupinách a etapách, aby sme zvládli lietadlové presuny a tiež automobilové, pretože tu máme aj techniku," spresnila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Premiérka vylúčila možnosť, že by stiahnutie slovenskej jednotky súviselo s tým, že SR neuznala nezávislosť Kosova.

"Zmluva dokedy tu budeme pôsobiť bola podpísaná predtým, ako vznikla otázka uznania alebo neuznania Kosova," zdôraznila s tým, že Slovensko v tejto misii pôsobí 11 rokov. Na otázku, či súčasná vláda uzná v priebehu tohto volebného obdobia nezávislosť Kosova, odpovedala, že všetko záleží od toho, ako bude prebiehať dialóg medzi Srbskou republikou a Kosovom, resp. medzi Belehradom a Prištinou. "Pokiaľ tento dialóg bude nadviazaný, my sme nikdy netvrdili, že naše stanovisko je na večnosť," zdôraznila.

Stiahnutie sa z Kosova by malo podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomíra Bulíka vyzerať tak, že do 30. novembra nebude mať Slovensko v tejto oblasti žiadneho vojaka.

SkryťVypnúť reklamu

Prvým predpokladom ukončenia našej činnosti v rámci KFOR je podľa jeho slov ukončenie plnenia našich operačných úloh. "Táto úloha je naplánovaná, že sa zvládne do konca tohto mesiaca," vysvetlil s tým, že všetky naše operačné úlohy sa odovzdajú na tú časť kontingentov, ktoré tu budú naďalej pôsobiť.

"Štvrtého októbra nám odlieta na Slovensko približne 100 našich vojakov, aby sme tu mali naozaj už len tú nevyhnutnú silu, ktorá je potrebná na prípravu a odsun materiálu, techniky a ďalších technológií," vysvetlil.

Následne sú pripravené lety našej techniky a potom tiež preprava kontajnerov a ťažkej techniky, čiže presuny po železnici. "Úplne v závere sa predpokladá, že celá táto procedúra, ktorá nie je jednoduchá z hľadiska logistiky a plánovania by mala byť zvládnutá do 30. novembra tohto roka," vysvetlil generál Bulík.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň potvrdil, že naša krajina jednotku v zálohe pre túto operáciu neplánuje mať. "Počítame, že tak kapacita personálu, ako aj finančné prostriedky a materiál budú využité na posilnenie našich vojakov, ale samozrejme tiež celej Severoatlantickej aliancie pre operáciu ISAF v Afganistane.

Sily KFOR sa sústreďujú na posilnenie bezpečnosti v pohraničnej oblasti Kosova s Macedónskom a Albánskom, na kontrolu dodržiavania zákazu používania kosovských komunikácií ozbrojenými skupinami etnických Albáncov a na monitorovanie podpory terorizmu.

Ozbrojené sily SR pôsobia v operácii Severoatlantickej aliancie KFOR od 7. septembra 1999. Spočiatku prostredníctvom ženijnej jednotky v počte 40 vojakov v rámci rakúskeho práporu AUSCON/KFOR. Od februára 2002 pôsobí na základe dohody medzi slovenským a českým ministerstvom obrany v operácii KFOR mechanizovaná rota Ozbrojených síl SR na spoločnej základni Šajkovac. SR má pre túto misiu Národnou radou SR schválený mandát v počte 140 vojakov. Rovnaký počet ich je v operácii reálne nasadených.

SkryťVypnúť reklamu

Počet českých vojakov pôsobiacich v operácii Severoatlantickej aliancie (NATO) KFOR v Kosove výrazne klesne. Na vojenskej základni Šajkovac to dnes potvrdil český minister obrany Alexandr Vondra. Zároveň pripustil, že ak sa situácia v Kosove bude ďalej vyvíjať tak ako je to teraz, je možné, že v lete 2011 Česká republika svojich vojakov z tejto misie stiahne úplne.

"My tu znižuje počet o takmer 300 ľudí a predpokladám, že o necelých 200 navýšime dočasne počet vojakov v Afganistane," vyjadril sa Vondra k ďalšiemu pôsobeniu českých vojakov v rámci zahraničných misií. Operáciu ISAF pritom označil za prioritu.

"Denne čítam správy, že situácia je tu (v Kosove-pozn.TASR) v zásade pokojná, bezpečná a stabilná. My veríme, že tých 90 mužov a žien, ktorých tu nechávame, aby sa starali ešte určitú dobu o základňu, stačí. V prípade, že by sa niečo stalo, tak zvyšok bude v prápore operačných záloh v Českej republike pripravený sem prísť," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Ako upresnil náčelník Generálneho štábu Armády Českej republiky Vlastimil Picek, Česká republika bude mať po týchto zmenách v zálohe pripravených viac ako 400 vojakov. "Časová norma je taká, že do piatich dní sa musí do Kosova dopraviť jadro tohto kontingentu a potom do 14 dní zvyšok hlavných síl," vysvetlil.

Podľa Piceka by malo v rámci českého kontingentu v misii KFOR zostať do konca októbra iba 91 osôb. V súčasnosti má Česká republika pre túto misiu mandát v počte 550 vojakov. "Z toho 102 vojakov máme v záložnej rote v Českej republike, ale tým, že sa už pomaly začíname sťahovať, tu už nemáme plný počet vojakov," poznamenal.

Šéf českého rezortu obrany potvrdil, že operácia KFOR v rámci NATO pokračuje naďalej. "Je určitý harmonogram krokov, ktoré v zásade predpokladajú, že KFOR bude budúce leto ešte existovať, ale v pomerne nízkom počte," uviedol s tým, že všetko ešte závisí od priebežného vyhodnocovania situácie. "My vítame dialóg, ktorý by sa mal začať medzi Srbskom a Kosovom, a predpokladáme, že môže priniesť ďalší pokrok vo vzájomnom porozumení a tiež v ďalšej stabilizácii na západnom Balkáne," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Vondra osem rokov trvajúcu vzájomnú koexistenciu kontingentov v Šajkovaci vyhodnotil ako veľmi efektívnu. "Jej prínos sa premietol veľmi pozitívne pri plnení spoločných úloh," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 027
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 232
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 488
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 401
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 4 237
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 714
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 002
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 644
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu