Washington 28. mája (TASR) - Medzinárodná organizácia Amnesty International (AI) v dnes zverejnenej výročnej správe o porušovaní ľudských práv vo svete obvinila viaceré európske krajiny z bežnej praxe mučenia a zlého zaobchádzania s väzňami.
AI uvádza zoznam 34 krajín, v ktorých sú poriadkové a policajné sily obvinené z mučenia alebo zlého zaobchádzania. Medzi nimi je aj Španielsko, Gruzínsko, Albánsko, Litva a Rumunsko.
Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv pripomína početné prípady mučenia a zlého zaobchádzania s mužmi, ženami a deťmi v Turecku. Mučenie zostáva systematickou praxou a mučitelia sa len zriedkakedy dostanú pred súd.
Tisíce väzňov umiestnených v predĺženej izolácii vo väzeniach typu F sú vystavení krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu. AI tiež obviňuje ruské jednotky nasadené vo vojenských operáciách v Čečensku z mučenia, popráv a nezákonného väznenia.
Medzinárodné práva však takisto porušujú čečenskí povstalci, keď sa vo svojich akciách dostatočne nezaoberajú osudom civilného obyvateľstva a popravujú a uväzňujú ruských vojakov. Prípady mučenia a zlého zaobchádzania hlásili aj z mnohých iných miest Ruskej federácie.
V súvislosti so septembrovými útokmi v USA Amnesty International uvádza, že Veľká Británia prijala bezpečnostnú legislatívu, ktorá "otvára cestu porušovaniu ľudských práv". Organizácia vyslovila ľútosť predovšetkým nad zákonom umožňujúcim dočasne zadržať bez možnosti právneho odvolania akéhokoľvek cudzinca podozrivého z ohrozenia národnej bezpečnosti.
Jednotky Spojených národov v Bosne a Hercegovine SFOR bez obvinenia zadržali a umiestnili do izolácie najmenej 12 osôb podozrivých z teroristických aktivít, zväčša po 11. septembri. AI zároveň vyjadrila znepokojenie nad hrozbou represívnych opatrení voči hnutiam islamistickej opozície v Uzbekistane a Kirgizsku.
Nevládna organizácia tiež poukazuje na sprísnenie podmienok pre žiadateľov o azyl vo Švédsku a odsúdila spôsob vyhostenia dvoch Egypťanov z tejto krajiny do Egypta, kde im hrozí mučenie a nespravodlivý súdny proces.
Znepokojujúca zostáva aj situácia na Balkáne. AI pripomína prečiny proti ľudskosti spáchané minulý rok v Macedónsku na oboch stranách počas konfliktu medzi vládnymi jednotkami a povstalcami z radov albánskej menšiny. V správe sa uvádza, že desaťtisíce osôb sa nebudú môcť vrátiť späť do svojich domovov v Bosne a Hercegovine v dôsledku fyzických hrozieb alebo diskriminácie na ich pracovisku.
Z ostatných krajín sveta si Amnesty International všíma popravy v Kambodži, represie proti moslimom a časté využívanie trestu smrti v Číne, popravy v Thajsku, mučenie a politické vraždy v Zimbabwe. Na zoznam AI sa dostala aj India, Bahamy, Afganistan, Indonézia, Mjanmarsko a ďalšie krajiny.
4 np ed