KÁBUL. Informoval o tom v nedeľu hovorca jednotky vedenej NATO.
Útok uskutočnili dva bojové vrtuľníky Apache v piatok po tom, čo povstalci zaútočili na odľahlé afganské bezpečnostné stanovište v provincii Chóst.
Hovorca ISAF seržant Matt Summers odmietol konkretizovať, ktoré krajiny sa na akcii podieľali. Spojené štáty sú však jediným členom ISAF, ktorý používa stroje Apache a vo východnom Afganistane majú najviac vojakov, uviedla agentúra Reuters.
USA pravidelne používajú bezpilotné lietadlá na raketové útoky v afgansko-pakistanskom pohraničí, ktoré je útočiskom pre militantné skupiny vrátane afganského Talibanu, uskutočňujúce cezhraničné útoky zo severozápadného Pakistanu. Avšak cezhraničné akcie spojencov s použitím pilotovaných lietadiel sú veľmi zriedkavé.
Podľa ISAF posádky vrtuľníkov pri nálete dodržali všetky pravidlá boja. Žiadni civilisti neboli zabití ani zranení.
V rovnakej oblasti zasahovali v sobotu dva vrtuľníky Kiowa, pričom zabili najmenej štyroch povstalcov. Hovorca ISAF však nepotvrdil, či aj tieto helikoptéry prekročili hranice.
Skupina ozbrojencov zase v nedeľu na severovýchode Afganistanu uniesla britskú humanitárnu pracovníčku a jej troch afganských spolupracovníkov.
S odvolaním sa na miestne policajné zdroje o tom informovala agentúra AP a vzápätí túto informáciu potvrdilo aj britské ministerstvo zahraničných vecí.
Únosu predchádzala prestrelka s policajtmi, páchateľom sa však nakoniec podarilo uniknúť a vzali so sebou aj štyroch rukojemníkov.
Podľa britského rezortu diplomacie robí 30-ročná britská humanitárna pracovníčka pre americkú mimovládnu organizáciu DAI a v Afganistane pôsobí už dlhé roky.
Podľa televízie BBC ju a jej afganských spolupracovníkov únoscovia zadržiavajú v horách v provincii Kunar na severovýchode Afganistanu.