Americký prezident sa ešte v pondelok rozhodol necestovať z Ríma do dejiska summitu v neďalekom prímorskom mestečku Pratica di Mare helikoptérou kvôli obavám o možný raketový útok. Preto uprednostnil cestu autom, pričom ho sprevádzala kolóna s vyše 50 autami. Jeho veľkosprievod však spôsobil v uliciach Ríma chaos, pričom väčšina vodičov nechala autá zaparkované na miestach, kde sa dostala, a do práce sa vydala pre Talianov dosť netypicky - peši.
"Nezaujíma ma, kto je práve v Taliansku na návšteve. Musím sa dostať do práce," ozývalo sa dnes dopoludnia v uliciach Večného mesta.
Bushova návšteva však neobmedzila len verejnú a automobilovú dopravu. Kvôli prísnym bezpečnostným opatreniam boli nútené zrušiť lety na rímskych letiskách v čase trvania summitu všetky letecké spoločnosti, vrátane štátnej Aliatalia.
Polícia tiež dočasne uzavrela približne 60-kilometrový úsek pobrežia vedúceho z mestečka Anzio do Ostie, ako aj všetky príjazdové cesty vedúce k vojenskej základni v Pratica di Mare.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi ešte na začiatku summitu delegátom vysvetlil, že obavy o bezpečnosť prinútili taliansku vládu usporiadať summit na vojenskej základni a nie v historickom centre Ríma. Dodal tiež, že dejisko summitu, ktoré sa podarilo vybudovať v priebehu 20 dní, je "hodné takého významného stretnutia, akým je dnešné".
Taliansko nie je žiadnym nováčikom, čo sa týka usporadúvania medzinárodných podujatí veľkého významu, avšak jeho "záznam nie je čistý". Figuruje na ňom jediná obeť minuloročného júlového summitu G8 v Janove, ktorú zastrelila polícia. Vláda vtedy síce nasadila do akcie 20.000 príslušníkov polície, ani tí však neboli schopní predísť plieneniu v centre mesta. Aj v Ríme v pondelok protestovala skupina približne 200 antiglobalistov proti Bushovej návšteve, avšak demonštrácia bola pokojná.