SME

Iránsky prezident povedal, len čo chcel

Na pôde OSN urazil Američanov i Izrael a vyhnal diplomatov zo sály. Verí, že doma si tak získa klesajúcu popularitu.

Mahmúd Ahmadínedžád na pôde OSN.Mahmúd Ahmadínedžád na pôde OSN. (Zdroj: FOTO – SITA/AP)

Na pôde OSN urazil Američanov i Izrael a vyhnal diplomatov zo sály. Verí, že doma si tak získa späť popularitu.

NEW YORK, TEL AVIV. Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád opäť zneužil pôdu OSN, aby šíril svoje sprisahanecké teórie a útočil na Spojené štáty, Izrael a Západ. Niektorí analytici sa pýtajú, či sa prezidentovi, ktorý doma stráca podporu, nevenuje príliš veľa pozornosti. Zvlášť, keď nie je úplne jasné, či je to on, kto má v rukách zahraničnú politiku svojej krajiny, a aký je jeho skutočný vplyv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na protest odišli

Keď na Valnom zhromaždení OSN Ahmadínedžád vyhlásil, že mnoho Američanov verí, že teroristické útoky z 11. septembra zorganizovali „niektoré segmenty“ americkej administratívy, vypochodovali zo sály americkí a západní diplomati vrátane slovenských. Tak je to pravidelne, keď reční iránsky líder. Potom pokračoval, že útoky sa odohrali preto, aby Američania zachránili svojho sionistického spojenca – Izrael.

Svetoví politici sa včera predháňali, aby odsúdili Ahmadínedžádove výroky a pripomenuli, že pracuje so starými schémami, aby odvrátil pozornosť od domácich problémov. Zdá sa, že posledná séria sankcií Bezpečnostnej rady OSN Irán skutočne citeľne zasahuje a Ahmadínedžád je zabratý do mocenského boja v krajine.
Reči, ktoré vypustil z úst neďaleko Ground Zero, ale aj napríklad urážky izraelského premiéra Netanjahua v CNN mu môžu načas vrátiť popularitu nielen v Iráne, ale aj na Blízkom východe, kde ho niektorí ľudia vnímajú ako neohrozeného lídra, ktorý sa nebojí vzdorovať Západu.

SkryťVypnúť reklamu

Iránsky prezident využil týždňový pobyt v New Yorku na to, aby sa predstavil v mienkotvorných médiách v hlavných vysielacích časoch a urážal tam, koho sa dalo. Bez toho, aby odpovedal na jedinú otázku o stave demokracie v jeho krajine, či o jeho plánoch s problematickým jadrovým programom. Ako v on­line vydaní časopisu Forbes napísal jeden z iránskych disidentov, Ahmadínedžád vyhlásil, že pre politické názory nikto v Iráne nestratil prácu. Ľudskoprávne organizácie tvrdia, že režim drží vo väzniciach tisícky politických väzňov.

Na rade bol Gašparovič

Analytik CNN Fareed Zakaria povedal, že Ahmadínedžád dokonale zvládol svoje mediálne výstupy, neprejavoval nervozitu a neváhal rozdávať rany. „Pravda o Iráne je taká, že je to mocnosť stredného významu, a ak by nebolo Ahmadínedžádových výstredností, nevenovali by sme tejto krajine toľko pozornosti,“ zhodnotil Zakaria.

SkryťVypnúť reklamu

Ahmadínedžádove vyjadrenia značne komplikujú americké pokusy začať s teheránskym režimom dialóg. Po prezidentovom prejave to médiám priznali viaceré zdroje blízke Obamovi.
Hneď po Ahmadínedžádovi predniesol svoj prejav o reforme Bezpečnostnej rady OSN a kontrole zbraní slovenský prezident Ivan Gašparovič. Diplomati sa medzitým stihli do sály vrátiť.

Prejavy v OSN: rekordy v rečnení i topánka

1. Odpadol od vyčerpania
Indický vyslanec pri OSN Krišna Menon pri diskusii o Kašmíre drží rekord v najdlhšom prejave na pôde OSN. V roku 1957 hovoril vyše osem hodín, až počas prejavu odpadol a museli ho hospitalizovať. Vrátil sa a hovoril ešte hodinu, pričom mu lekár meral krvný tlak.

2. Urazil Kennedyho
V prejave v OSN v roku 1960 stihol líder Kuby Fidel Castro uraziť amerických kandidátov na prezidenta Johna F. Kennedyho aj Richarda Nixona a nadával na imperializmus. „Ak by Kennedy nebol milionár, nevzdelaný a nevedomý, vedel by, že sa nemožno búriť proti vidiečanom,“ povedal Castro. Zapamätali si však ho nielen pre prejav. V hotelovej izbe mal v tom roku údajne živé sliepky.

3. Búchal topánkou
Nezabudnuteľný bol sovietsky líder Nikita Chruščov uprostred studenej vojny v roku 1960, keď chcel utíšiť iného delegáta. Filipínsky delegát nadával na sovietsky imperializmus. Chruščov požiadal predsedajúceho, aby utíšil „toho pätolízača amerického imperializmu“ a potom sa vyzul a búchal topánkou po stole. Jeho prejav sa dodnes používa ako príklad nezvládnutej, prehnanej rétoriky.

SkryťVypnúť reklamu

4. Prirovnal Busha k satanovi
Venezuelský prezident Hugo Chávez má rád veľké pódiá a používa veľké slová. V roku 2006 povedal na adresu vtedajšieho amerického prezidenta Georgea Busha, že „včera prišiel čert a stále to tu smrdí sírou“. Tento rok už povedal, že vzhľadom na to, že v Amerike je nový prezident Barack Obama „to už sírou nesmrdí“.

5. Sionizmus je rasizmus
Palestínsky líder Jásir Arafat pri svojom prvom vystúpení v OSN v roku 1974 spustil tirádu proti sionizmu. „Staré usporiadanie sveta sa rozpadá pred našimi očami, keď imperializmus, neokolonializmus a rasizmus, ktorých najvyššou formou je sionizmus, nevyhnutne miznú,“ povedal Arafat. O rok OSN prijalo text „Sionizmus sa rovná rasizmus“, čo dodnes ovplyvňuje vzťahy Izraela s OSN.

6. Stanoval v New Yorku
Líbyjský líder Muammar Kaddáfí (na snímke SITA/AP) hovoril na zasadnutí OSN prvýkrát len pred rokom. V prejave sa venoval hlavne konšpiračným teóriám vrátane obvinenia Spojených štátov, že vyvinuli prasaciu chrípku. Bezpečnostnú radu OSN prirovnal k teroristickej sieti al­-Káida. Zaujal aj tým, že v New Yorku namiesto hotela býval vo svojom beduínskom stane.

SkryťVypnúť reklamu

Ela Rybárová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 191
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 614
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 612
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu