Wellington 28. mája (TASR) - Tibetský duchovný a politický vodca dalajláma dnes vyzval Indiu a Pakistan, aby sa usilovali nájsť mierové riešenie neutíchajúceho sporu o pohraničný región Kašmír.
Podľa dalajlámu, ktorý je od pondelka na štvordňovej návšteve Nového Zélandu, majú obe krajiny veľmi veľa spoločného. Medzi oboma znepriatelenými susedmi existujú "len náboženské rozdiely, ale inak je to tá istá kultúra, ten istý spôsob života," zdôraznil dalajláma.
Obe juhoázijské krajiny majú za sebou dve vojny kvôli spornému Kašmíru, ktorého sa nechce vzdať ani jedna strana, a naďalej medzi nimi panuje napätie a vzájomné osočovanie.
Pohraničný himalájsky Kašmír sa rozdelil medzi Indiu a Pakistan v roku 1947, keď obe krajiny získali nezávislosť od Veľkej Británie. Každá strana si však na toto územie nárokuje v celej jeho celistvosti a nechce od svojich požiadaviek upustiť.
V indicko-pakistanskom pohraničí je v súčasnosti rozmiestnených do milióna vojakov a obe strany tu majú presunutú významnú časť svojej vojenskej výzbroje. Vzhľadom na vysokú vojenskú prítomnosť a narastajúce ozbrojené potýčky panujú obavy, že konflikt medzi oboma jadrovými rivalmi môže prerásť do vojny.
Tibetský vodca sa zdržiava spolu s tibetskou exilovou vládou v Indii od roku 1959, keď musel po krvavej čínskej okupácii utiecť z Tibetu. Na znepokojivý vývoj konfliktu medzi Indiou a Pakistanom, ktorý nemá ďaleko od jadrovej vojny, reagoval slovami:
"V tomto okamihu nemám čo povedať. Jediné, čo mi zostáva, je modlitba," povedal po stretnutí s novozélandským ministrom zahraničných vecí Philom Goffom.
Okrem pálčivej otázky Kašmíru a vyostrenia napätia medzi Indiou a Pakistanom diskutovali obaja predstavitelia aj o tibetskej otázke. Novozélandský šéf diplomacie vyzval dalajlámu, aby "opäť vstúpil do dialógu" s čínskymi predstaviteľmi a aby obe strany vyriešili svoje nezhody.
Peking považuje dalajlámu za separatistu, ktorý sa usiluje o odtrhnutie Tibetu od Číny. Za svoju nenásilnú medzinárodnú kampaň, ktorej cieľom je získať väčšiu autonómiu pre Tibet a dospieť k pokojnému vyriešeniu sporov s Čínou, bol dalajláma v roku 1989 ocenený Nobelovou cenou za mier.
Goff vyjadril nádej, že so zmenami, ktoré sa dnes dejú v Číne, príde aj zmena prístupu Pekingu k Tibetu, a "medzi čínskymi predstaviteľmi a dalajlámom sa môže otvoriť významný dialóg."