NEW YORK. Na okraj Valného zhromaždenia (VZ) OSN, ktoré prebieha v New Yorku, sa uskutočnil malý summit o Somálsku. Informovala dnes o tom tlačová agentúra AP.
Podujatie vo štvrtok zorganizoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v snahe podnietiť kroky smerom ku krajine, ktorá zlyháva takmer dve desaťročia.
Africká únia (AÚ) má v súčasnosti v Somálsku asi 8000 vojakov a žiadala viac prostriedkov, aby sa ich počet mohol zvýšiť na 20.000. Väčší počet vojakov bola ochotná poskytnúť Uganda, ale potrebuje peniaze na ich zaplatenie a výstroj.
Somálsko nemá funkčnú vládu od roku 1991, keď lokálni vojenskí vodcovia zvrhli diktátora Mohameda Sijáda Barreho a potom začali bojovať medzi sebou.
Dočasná vláda ustanovená v roku 2004 a mierové jednotky AÚ majú problém obrániť vládne budovy, prístav a letisko v hlavnom meste pred ofenzívou islamských extrémistov z organizácie aš-Šabáb.
Somálčania stratili dôveru v slabú centrálnu vládu, sužovanú milíciami, korupciou a bojom o moc. V utorok po nezhodách s prezidentom rezignoval premiér.
Kenský prezident Mwai Kibaki účastníkom VZ OSN povedal, že bezpečnostná situácia v Somálsku sa stále zhoršuje a ohrozuje mier a stabilitu v regióne aj mimo neho. Vyjadril tiež obavy z ďalšieho vývoja, ak to medzinárodné spoločenstvo zanedbá.
Šéf OSN konštatoval, že prechodná vláda musí prekonať vnútorné rozpory, posilniť bezpečnostné zložky a splniť úlohy, vyplývajúce z jej dočasného štatútu.