Pomer zmenila právnička a sociálna demokratka Simonetta Sommaruga. Parlament ju zvolil za ministerku dopravy a štvrtú ženu v sedemčlennej vláde. Teraz sa ženy pobijú o priazeň voličov.
BERN, BRATISLAVA. Konzervatívne Švajčiarsko po dlhom čase zabodovalo. Nezaujalo zákazom minaretov, ani drsnou proticudzineckou kampaňou.
Domáce i zahraničné médiá oslavovali historický deň pre politiku i krajinu, ktorá v roku 1971 ako posledná v Európe zaviedla volebné právo pre ženy. Aj to po tlaku zvonku.
Tretí na svete V stredu prekvapil parlament voľbou Simonetty Sommarugovej za ministerku dopravy do Spolkovej rady. V sedemčlennej švajčiarskej vláde je tak pomer mužov a žien 3:4.
Ženou je aj prezidentka a predsedníčky oboch komôr parlamentu. To Švajčiarsko vynieslo medzi tri krajiny sveta, kde majú ženy prevahu vo vláde: okrem afrických Kapverd a Fínska.
Vláda v Berne Ministri vládnu bez opozície
Švajčiarska vláda, takzvaná Spolková rada, je zložená zo štyroch určených strán a vládne prakticky bez opozície, rovnocenných členov volí parlament, jeden člen vlády je na jeden rok zvolený za spolkového prezidenta, ktorý reprezentuje krajinu a plní si povinnosti ministra.
„Švajčiarsko v krátkom čase dobehlo zameškané,“ povedala pre denník Neue Zürcher Zeitung Andrea Maihoferová, profesorka z Univerzity v Bazileji.
Pripomenula, že prvá žena bola do švajčiarskej vlády zvolená až v roku 1984 a obe komory parlamentu stále vo veľkej väčšine ovládajú muži.
Maihoferová verí, že ženy vrátia dôveru ľudí v politiku. „Mohol by to byť zisk pre celý politický systém, ktorý v poslednom čase značne stratil na vážnosti,“ dodala odborníčka na túto problematiku.
Historické obdobie bude zrejme trvať len rok. Vyzerá to, že ministerku zahraničia Micheline Calmy-Reyovú, ktorá sa chce stať guvernérkou Svetovej banky a na budúci rok zrejme z vlády odíde, vystrieda muž.
Obľúbená medzi Švajčiarmi Simonetta Sommarugová pritom kandiduje aj na najpopulárnejšiu političku v krajine. V parlamente získala 159 hlasov (z 246 možných), čo už dlho nikto nezískal.
Obľúbená je aj v spoločnosti, kde si urobila dobré meno ako ochrankyňa práv konzumentov. Ľudia ju vnímajú ako dôveryhodnú. Jej politickí kolegovia tvrdia, že má dobrý inštinkt, je korektná a dokáže veci presadiť.
Konkurencia je pritom značná a paradoxne ženská. Jej kolegyne vo vláde patria v prieskumoch verejnej mienky k najobľúbenejším: či je to spolková prezidentka a ministerka financií Doris Leuthardová, šéfka diplomacie Micheline Calmy-Reyová alebo ministerka spravodlivosti a polície Eveline Widmer-Schumpfová.
Švajčiarsko ovládli ženy. Nielen vo vláde, ale aj v súboji o najpopulárnejšieho politika.