Takmer všetci eurokomisári, ktorí vo februári opustili predchádzajúci kabinet predsedu Josého Manuela Barrosa, stále poberajú takzvanú preklenovaciu podporu, ktorá slúži ako pomoc pre ich návrat na pracovný trh.
BRUSEL. Sedemnástim členom predchádzajúcej exekutívy Európskej únie v rokoch 2004-2009 ešte stále chodí na účty zdanených 40-65 percent z bývalého základného platu, upozorňuje nemecká verzia denníka Financial Times. Komisári zarábajú mesačne okolo 20.000 eur.
"Pravidlo je také, že ak mzda a rôzne ďalšie benefity v novej práci plus podpora prevyšujú mzdu bývalého komisára, ktorú dostával v komisii v minulosti, vyplácanie preklenovacej podpory sa ukončí," vysvetlil dnes hovorca komisie Michael Mann.
Už pracujú na vysokých postoch
Článok vo Finanncial Times Deutschland môže vyvolať veľkú diskusiu o oprávnení vysokých benefitov pre euroúradníkov najmä v čase stále pretrvávajúcej hospodárskej krízy.
Bývalí komisári navyše prišli k miestam na pracovnom trhu, ktoré sa nenachádzajú na jeho periférii. Napríklad exkomisár pre spravodlivosť Franco Frattini je momentálne ministrom zahraničných vecí Talianska, Dalia Grybauskaiteová je prezidentkou Litvy, kým bývalý komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy je členom predstavenstva leteckej spoločnosti Ryanair.
V súvislosti s konfliktom záujmov sa objavujú mená ako Joe Borg - bývalý šéf EK pre rybárstvo pracuje pre lobingovú firmu Fipra a exkomisár pre priemysel Günther Verheugen tiež robí pre lobingovú firmu.
Chcú Barrosa zaplaviť mailami
Na skutočnosť možného konfliktu záujmov ešte pred FT Deutschland upozornila aj Aliancia pre transparentnosť lobingu a etickú reguláciu, ktorá vyzýva na "cyber-action", teda vytvorenie tlaku na predsedu EK Barrosa masívnym posielaním emailov, aby túto situáciu zmenil.
"Práca Charlieho McCreevyho v Raynaire a Megleny Kunevovej u BNP Paribas sú dôvodom na vážne obavy, rozbehnutie lobistických aktivít zo strany Günthera Verheugena je nehoráznym porušením pravidiel," píše sa na oficiálnej internetovej stránke organizácie.
Európska komisia má vrátane svojho predsedu 27 členov. Každý komisár je z iného členského štátu únie. Na posty ich nominujú národné vlády a portfólio im prideľuje predseda komisie.