PRAHA. Českej ľavicovej opozícii sa v Poslaneckej snemovni nepodarilo presvedčiť koaličných poslancov, aby podporili vznik parlamentnej vyšetrovacej komisie, ktorá by sa zaoberala armádnymi zákazkami od roku 1993 a prešetrila, či neboli spojené s korupciou.
Za navrhnutý program mimoriadnej schôdze hlasovalo 77 opozičných socialistov a komunistov. Proti bolo 91 koaličných poslancov. Neschválením programu sa mimoriadna schôdza skončila a poslanci sa vrátili k prerušenému programu riadnej schôdze Poslaneckej snemovne.
Impulz k vzniku komisie dala opozícii kauza bývalého námestníka ministra obrany Jaroslava Kopřivu, ktorý viedol tajné rokovania so zahraničnou zbrojovkou a spriazneným lobistom o tom, ako obísť výberové konanie na nákup mobilných mínometov a ako zaistiť vyplatenie provízie. Kauzu vyšetruje polícia.
Koaličná vláda Petra Nečasa vznik komisie kategoricky odmietla s tým, že by to policajnému vyšetrovaniu neprospelo.
Nečas navyše ostro kritizoval opozičnú ČSSD, ktorá do roku 2006 ako vládna strana tolerovala, že ministerstvo obrany realizovalo až tri štvrtiny nákupov bez výberového konania. Premiér preto lídra socialistov Bohuslava Sobotku obvinil z politického pokrytectva.
Keby bolo politické pokrytectvo fyzikálne merateľné, jednotka by sa volala jeden Sobotka, vyhlásil v parlamente premiér Nečas, ktorý je vyštudovaným fyzikom.
Podľa poslanca za KSČM Alexandra Černého, ktorý je tieňovým ministrom obrany, v jeho strane existujú pochybnosti o kontraktoch až za vyše 500 miliárd Kč (20 miliárd eur), ktoré mohli byť zmanipulované či neadekvátne navýšené. Komunisti sú jedinou parlamentnou stranou, ktorá od vzniku ČR v roku 1993 nebola členom žiadnej vlády.