BRUSEL/BRATISLAVA. Návrh predpokladá vytvorenie národných a celoeurópskych internetových stránok, ktoré pacientom poskytnú viac informácií o liekoch.
Podľa schválenej legislatívy budú mať pacienti možnosť nahlásiť nimi zaznamenané nežiaduce účinky priamo národným orgánom. Všetky lieky, ktoré ešte musia prejsť dodatočným monitoringom, budú v budúcnosti označované čiernym symbolom. Agentúru SITA o tom informovala tlačová atašé Európskeho parlamentu v Bratislave Ivana Janíková Stavrovská.
V EÚ budú zriadené národné a celoeurópske internetové stránky, ktorých cieľom bude rozširovať informácie o liekoch a ich preukázaných nežiaducich účinkoch. Národné portály budú prepojené s portálom EÚ a okrem iného budú musieť obsahovať hodnotiace správy o charakteristikách daného lieku, ako aj informačné letáky, ktoré sú pribaľované k liekom. Webstránky aj príbalové letáky liekov budú tiež zahŕňať informácie o tom, ako a kam majú pacienti nahlásiť nimi pociťované vedľajšie účinky.
Nové lieky alebo farmaceutické produkty s novými účinnými látkami, ktoré ešte musia prejsť dodatočným monitoringom, budú v budúcnosti označované čiernym symbolom spolu s informáciou, že daný "výrobok podlieha ďalšiemu monitoringu", ku ktorej bude pripojené vysvetlenie.
Na základe novej legislatívy sa má zriadiť databáza "Eudravigilancia", ktorá bude centrálnym miestom zberu informácií o farmaceutických produktoch zasielaných farmaceutickými spoločnosťami a príslušnými národnými úradmi členských krajín EÚ. Prístup k nej budú mať okrem Európskej komisie a členských štátov do istej miery aj iné farmaceutické spoločnosti, lekári a zdravotníci, a širšia verejnosť.
Odhaduje sa, že stav približne piatich percent pacientov prijatých do nemocníc súvisí s vedľajšími účinkami liekov. Rovnako aj päť percent hospitalizovaných pacientov nemocníc sa počas svojho pobytu v zdravotníckom zariadení stretne s nežiaducim účinkom podávaných liekov. Ich pôsobenie je piatou najčastejšou príčinou úmrtia pacientov v nemocničných zariadeniach.