BUKUREŠŤ.
Snemovňa reprezentantov a Senát podľa oficiálneho vyhlásenia zaznamenali s vážnymi obavami nedávne zákroky francúzskych úradov a iných európskych štátov voči skupinám etnických Rómov, ktorí sú rumunskými občanmi a zmienené krajiny ich buď vyhostili alebo repatriovali.
Poslanci sa domnievajú, že toto vyhosťovanie prebiehalo v súlade s "diskriminačnými aktivitami".
"Domnievame sa, že tieto akcie predstavujú vážne porušenie práv a slobôd obyvateľov," dodáva stredajšie vyhlásenie rumunského parlamentu. Poslanci tiež "privítali" kritiku francúzskeho zásahu proti Rómom zo strany Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Organizácie Spojených národov.
Parlament ďalej "kategoricky odmietol akúkoľvek politickú snahu umelo vyriešiť rómsku otázku". Rumunský prezident Traian Basescu by mal podľa vyhlásenia podniknúť všetky potrebné opatrenia k tomu, aby sa zaistilo rešpektovanie všetkých základných práv občanov.
Mal by sa tiež uistiť, že sa implementujú obe, národná aj európska, stratégie pre integráciu Rómov.
Vláda prezidenta Nicolasa Sarkozyho začala v posledných týždňoch tvrdý boj proti rómskym imigrantom, ktorým ruší nelegálne kolónie a vypovedá ich do krajín ich pôvodu.
V dôsledku júlových zrážok medzi Rómami a políciou sa Sarkozy na adresu rómskej menšiny vyjadril, že predstavuje bezpečnostný problém a prisľúbil odstránenie 300 nelegálnych táborov imigrantov a vykázanie všetkých, ktorí porušujú zákony Francúzska.
Od 28. júla už úrady vyhostili z krajiny asi tisícku Rómov. Hromadné deportácie do krajín ich pôvodu vyvolali kritické reakcie zo strany OSN, Európskeho parlamentu, Vatikánu a ľudskoprávnych organizácií. Podľa prieskumov verejnej mienky však Sarkozyho postup podporuje väčšina Francúzov.
V Rumunsku žije najväčšia rómska komunita v Európe. Oficiálne údaje hovoria o 530 000 ľuďoch, niektoré aktivistické skupiny ale hovoria až o dva a pol miliónovej komunite.
Európska komisia rozhodne 29. septembra o tom, či začne súdne konanie voči Francúzsku. Pokiaľ sa preukáže, že Paríž porušil európske zákony, môže proces skončiť až pred európskym najvyšším súdom.