TEHERÁN. Irán dnes na vojenskej prehliadke pri príležitosti 30. výročia začiatku vojny s Irakom v Teheráne vystavil modernú raketu schopnú dosiahnuť Izrael.
Raketa Sadžíl na pevné palivo má najdlhší dolet spomedzi rakiet v iránskom arzenáli - až 2000 kilometrov.
Irán v uplynulých rokoch dramaticky urýchlil svoj raketový program a zvýšil tak medzinárodné znepokojenie, že môže spôsobiť hrozbu pre Izrael a arabské štáty, ktoré sú spojencami USA. Niektoré arabské štáty sú hostiteľmi amerických vojenských základní.
Teherán otestoval zmodernizovanú verziu strely Sadžíl v decembri minulého roka, aby demonštroval, že je schopný odraziť akýkoľvek vojenský útok na svoje jadrové zariadenia.
Na dnešnej vojenskej prehliadke sa objavilo aj iránske bezpilotné bombardovacie lietadlo, ktoré prezident Mahmúd Ahmadínežád nazval "veľvyslancom smrti".
Vybuchla bomba
Počas ďalšej vojenskej prehliadky v severozápadnom kurdskom meste Mahabad dnes vybuchla neznáma výbušnina a deväť ľudí pri tom prišlo o život. Ďalšie desiatky utrpeli zranenia.
Informovala o tom arabská televízna stanica Al-Alam. "K explózii prišlo ráno počas toho, ako ľudia sledovali armádnu prehliadku a zanechala po sebe deväť mŕtvych a desiatky zranených, väčšinou ženy a deti," informovala stanica. Provinčný guvernér Vahíd Ďžalalzadí pre oficiálnu tlačovú agentúru IRNA tieto údaje potvrdil.
Západný Irán je domovom početnej kurdskej menšiny a v posledných rokoch je aj miestom častých stretov medzi miestnymi etnickými radikálmi a oficiálnymi bezpečnostnými zložkami. Často tam operuje predovšetkým Strana slobodného života Kurdistanu (PJAK), ktorá má základne v susednom Iraku.
Otvorili dvere na rokovania
Ministri zahraničných vecí svetových veľmoci dnes Iránu odkážu, že dúfajú v skoré riešenie sporu okolo jeho jadrového programu rokovaniami, ako aj v nové rokovania o pláne výmeny jadrového paliva. Vyplýva to z návrhu vyhlásenia, ktorý získala tlačová agentúra Reuters.
"Naším cieľom je naďalej úplné dlhodobé dohodnuté riešenie, ktoré obnoví medzinárodnú dôveru vo výlučne mierový charakter iránskeho jadrového programu," uvádza text vyhlásenia, ktoré majú vydať po stretnutí šéfov diplomacií Británie, Číny, Francúzska, Nemecka, Ruska a USA popri Valnom zhromaždení OSN.
Západné krajiny podozrievajú islamskú republiku z tajného vývoja nukleárnych zbraní. Teherán takéto obvinenia popiera s tým, že jeho cieľom je výlučne mierová výroba elektrickej energie.