LONDÝN. Informovala o tom dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
V správe o násilí v Európe WHO konštatuje, že 40 prípadov zabitia bodnými zbraňami a ďalších útokov denne je "enormnou stratou pre spoločnosť". Mnohým by bolo pritom možné predísť vedením správnej politiky v oblastiach zdravia, vzdelania a súdnictva.
Organizácia v rámci štúdie zistila, že nosiť nôž nie je ničím nezvyčajným v mnohých európskych krajinách - v niektorých z nich nosí nôž až do 12 percent mladých ľudí. Najvyššie v tomto rebríčku figurujú Rusko, Albánsko a mnohé východoeurópske štáty.
Medzi ďalšie formy násilia, ktoré sú príčinou úmrtí mladých Európanov, patria zastrelenie a zaškrtenie. Násilie, pri ktorom nedôjde k smrti, ale iba k zraneniam, je omnoho rozšírenejšie. Odhaduje sa, že na každý prípad zabitia pripadá 20 prípadov hospitalizácie.
Ako konštatovala Zsuzsanna Jakabová, regionálna riaditeľka WHO pre Európu, ktorá v Londýne prezentovala príslušnú správu, ak by úrady viac investovali a sústredili sa v mnohých oblastiach na politiku predchádzania násiliu, v Európe by bolo možné zachrániť viac než 13.000 životov ročne.
WHO v správe vyzýva vlády jednotlivých štátov, aby vnímali príčiny násilia ako zodpovednosť celej spoločnosti.