Agentúrne spravodajstvo sme o 18:15 nahradili autorským článkom denníka SME.
RÍM, BRATISLAVA. Špičky Vatikánskej banky čelia takmer po tridsiatich rokoch opäť podozreniam z prania špinavých peňazí. Vatikán si za šéfom banky stojí a postup polície nechápe.
Šéfa Vatikánskej banky Ettoreho Gottiho Tedeschiho a jej ďalšieho vysokého funkcionára vyšetruje polícia v súvislosti s praním špinavých peňazí. Informovala o tom v utorok talianska agentúra Ansa.
Finančná polícia zároveň preventívne zablokovala 23 miliónov eur na účte vatikánskej banky v talianskej banke Credito Artigiano.
Dôvodom má byť údajné porušenie predpisov z roku 2007, ktoré majú brániť praniu špinavých peňazí. Podľa nich musia banky hlásiť transakcie s finančnými inštitúciami mimo dohľadu Európskej únie, teda aj s Vatikánskou bankou.
Peniaze mali ísť podľa denníka La Repubblica na účet nemeckej pobočky americkej banky JP Morgan (20 miliónov) a talianskej banky Banca del Fucino (3 milióny).
Vatikán: Sme transparentní
Vatikán vyjadril včera v písomnom vyhlásení „rozpaky a prekvapenie" nad postupom vyšetrovateľov a vyjadril plnú podporu Gottimu Tedeschimu. Dlho vraj pracovali na tom, aby finančné procesy v banke boli transparentnejšie.
Inštitút pre náboženské diela, známejší pod názvom Vatikánska banka, spravuje peniaze Vatikánu, náboženských organizácií, katolíckych rádov a asociácií. Zriadili ho v roku 1942, aby investoval a zveľaďoval majetok pre náboženské diela.
Funguje podobne ako komerčné banky, ale jeho vkladatelia musia byť spojení s Vatikánom. Jeho aktíva sú podľa Vatikánu skromné v porovnaní s medzinárodnými štandardmi.
Mali zastierať podvody
Za posledné dva roky podľa denníka La Repubblica vyšetrovala polícia desiatku talianskych bánk v styku s Vatikánskou bankou pre údajné porušenie predpisov o praní špinavých peňazí.
Vyšetrovatelia mali podozrenie, že Vatikánsku banku používali ako „zásterku" na podvody a daňové úniky, píše AFP. Medzi rokmi 2006 a 2008 mala Vatikánska banka podľa magazínu Panorama údajne porušiť legislatívu pri operáciách v hodnote 180 miliónov eur.
Šéf banky učí finančnú etiku
Nástup Gottiho Tedeschiho (65) na čelo Vatikánskej banky v septembri 2009 bol podľa AFP považovaný za krok k väčšej transparentnosti. Vyučuje napríklad finančnú etiku na katolíckej univerzite v Miláne a je poradcom talianskeho ministra financií Giulia Tremontiho.
Božieho bankára zabila mafia
Vatikánska banka bola pred rokmi zapletená do prania špinavých peňazí. Mafia zabila šéfa banky, kde mala väčšinový podiel.
RÍM, BRATISLAVA. Vatikán bol spojený so škandálom prania špinavých peňazí po podvodnom kolapse banky Banco Ambrosiano, v ktorej bola hlavným akcionárom Vatikánska banka.
Šéfa Banco Ambrosiano Roberta Calviho, prezývaného aj Boží bankár pre jeho styky s Vatikánom, našli v roku 1982 obeseného z mosta v Londýne. V účtovníctve banky bola už predtým diera v hodnote 400 miliónov libier. V roku 2007 súd povedal, že za jeho vraždou stála mafia.
Arcibiskup Paul Marcinkus a vtedajší šéf Vatikánskej banky, ktorá bola väčšinovým akcionárom v Banco Ambrosiano, využil imunitu ako zamestnanec Vatikánu a nevypovedal na súde. Pred štyrmi rokmi zomrel.
Vatikán poprel, že by mal podiel na bankrote Banco Ambrosiano. Jej veriteľom však „dobrovoľne zaplatil" 250 miliónov dolárov.
Ela Rybárová