KIŠIŇOV.
Podľa slov jeho predsedu Dumitru Pulbereho s rozhodnutím súhlasil aj úradujúci prezident krajiny Mihai Ghimpu, ktorý teraz musí podpísať dekrét o rozpustení parlamentu a stanoviť termín predčasných volieb. Toto rozhodnutie je konečné, odvolanie proti nemu nie je možné, zdôraznil šéf ústavného súdu.
Mandát predchádzajúceho prezidenta Moldavska vypršal vlani, ale poslancom sa nepodarilo zvoliť jeho nástupcu, pretože tomu zabránila ľavicová opozícia ignorovaním všetkých volebných pokusov. Začiatkom septembra bolo potom neúspešné aj referendum o priamej voľbe hlavy štátu.
V zmysle platnej moldavskej legislatívy sa parlament, ktorý nie je schopný zvoliť prezidenta, musí rozpustiť. Vlani sa tak nestalo, pretože legislatíva limituje možnosť rozpustenia zákonodarného zboru na jedno ročne, a v roku 2009 k nemu už raz došlo.
Predbežne vzhľadom na nejasné formulácie platnej úpravy nevedno, kedy dôjde v Moldavsku k rozpusteniu parlamentu.
Predseda parlamentu poverený dočasne prezidentskými právomocami Mihai Ghimpu sa však vyslovil za čo najrýchlejšie vypísanie predčasných volieb a naznačil, že tretie voľby v krajine v priebehu dvoch rokov by sa podľa jeho predstáv mohli konať 28. novembra. Tento model nadobudne reálny rozmer iba v prípade, že sa parlament rozpustí do konca septembra, čo by umožnilo dostatočný čas na predvolebnú kampaň.
V prvej septembrovej dekáde sa moldavská vládna koalícia nechala počuť, že sa dohodla na 21. novembri ako termíne predčasných parlamentných volieb.