NEW YORK.
"Nemali by sme vyrovnávať rozpočty na chrbtoch chudobných ľudí," povedal Pan Ki-mun 140 lídrom na začiatku trojdňového summitu OSN v New Yorku, kde sa zhodnotí pokrok v plnení cieľov OSN týkajúcich sa odstraňovania chudoby vo svete, ktoré sa majú zrealizovať do roku 2015.
Lídri vo svojich prejavoch v prvý deň Valného zhromaždenia (VZ)OSN prisľúbili, že vystupňujú úsilie v napĺňaní Miléniových rozvojových cieľov, dohodnutých pred desiatimi rokmi pri príchode nového tisícročia.
Na summite má s prejavom vystúpiť americký prezident Barack Obama, nemecká kancelárka Angela Merkelová a čínsky premiér Wen Ťia-pao. Prezident SR Ivan Gašparovič prednesie príhovor v stredu 22. septembra a v piatok 24. septembra sa zapojí aj do všeobecnej rozpravy.
Organizácia Spojených národov (OSN) sa zhodla, že svet splní cieľ znížiť chudobu a hlad o polovicu do roku 2015. Zaostáva však v plnení ostatných cieľov, ako sú napríklad zlepšenie vzdelávania detí, úmrtnosti detí a zdravia matiek, ďalej boj proti chorobám vrátane AIDS, presadzovanie rovnoprávneho postavenia pohlaví a zabezpečenie udržateľnosti životného prostredia.
Zvyšovanie príjmov v rozmáhajúcich sa ekonomických veľmociach ako napríklad v Číne výrazne prispieva k pokroku v zmenšovaní chudoby. Nárast obyvateľstva je však zasa príčinou spomaľovania tohto pokroku v Afrike a Indii.
Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero, ktorého krajina zmenšila rozvojovú pomoc kvôli fiškálnej kríze a vysokej nezamestnanosti, uviedol, že štáty zápasia s ťažkými rozhodnutiami, lebo sa snažia oživiť svoj ekonomický rast.
Zapatero vyzval svet, aby uvažoval aj nad ďalšími spôsobmi na financovanie programov, ktoré majú riešiť chudobu, hlad a klimatické zmeny.
"Musíme sa viac snažiť nájsť alternatívne finančné zdroje... ktoré nie sú také zraniteľné, ako rozpočty rozvinutých krajín, keď čelia krízam, ako je tá súčasná," uviedol španielsky premiér.
Zapatero aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy požadovali zavedenie určitej globálnej dane z finančných transakcií, vďaka ktorej by sa získali peniaze na boj proti chudobe. Túto myšlienku už predtým do značnej miery odmietol Medzinárodný menový fond a mnohé z 20 hlavných rozvinutých aj rozvíjajúcich sa ekonomík zo skupiny G20.
Svetová banka oznámila, že zvýši výdavky na vzdelávanie o 750 miliónov dolárov v nasledujúcich piatich rokoch.
Uprostred ušľachtilej diskusie o chudobe a rozpočtoch navrhol bhutánsky premiér Džigme Thinley svojráznu myšlienku - pridať šťastie na deviate miesto v zozname Miléniových rozvojových cieľov.
"Keďže šťastie je najzákladnejšou túžbou každého občana, cieľom rozvoja musí byť aj vytvorenie podmienok umožňujúcich šťastie," vysvetlil premiér Bhutánu.
Bohaté štáty zaostávajú v plnení záväzkov pomôcť chudobným. Tieto darcovské krajiny žiadajú, aby sa vypracovali nové stratégie, ktoré by zaručili, že pomoc bude správne využitá. Poučili sa totiž z minulých chýb pri rozvojovej pomoci.
Podľa britského ministra pre medzinárodný rozvoj Andrewa Mitchella treba dosiahnuť väčšiu transparentnosť, lepšiu koordináciu darcov a obzvlášť sa treba zamerať na pomoc ženám a batoľatám.